Zvezna agencija za posredovanje v nesrečah (FEMA) je sporočila, da pričakujejo "katastrofalne posledice" orkana. Nacionalni center za orkane (NHC) je prebivalce posvaril pred deževjem in poplavami.
Predsednik Biden je opozoril, da je orkan smrtno nevaren, najverjetneje pa bo za sabo pustil "hudo opustošenje". Napovedal je, da bodo nekatera območja "več tednov" ostala brez elektrike. Obljubil je polno podporo njegove administracije pri posredovanju in odpravljanju posledic.
Ameriška energetska podjetja so pred prihodom Ide začasno ustavila kar 96 odstotkov kapacitet za črpanje nafte in 93 odstotkov kapacitet za črpanje naravnega plina, poroča Reuters.
Ida je kot orkan četrte stopnje ob 18.55 po srednjeevropskem času zadela pristanišče Fourchon južno od mesta New Orleans, je sporočil NHC.
Drugič je kopno dosegla okoli 40 kilometrov jugozahodno od mesta Houma, veter je dosegel hitrost 235 kilometrov na uro, še navaja NHC.
Najsilovitejši orkan po 1850?
Ida se je v noči s sobote na nedeljo okrepila še precej bolj, kot so predvidevali meteorologi, in se razvila v orkan četrte stopnje.
Guverner zvezne države Louisiana John Bel Edwards je opozoril, da bi lahko bila Ida najmočnejši orkan, ki je dosegel državo po obdobju okoli leta 1850.
Zvezna država je v pričakovanju orkana razglasila izredne razmere. Odredili so obsežno evakuacijo nižinskih in obalnih območij, pobegnilo je več tisoč ljudi, pri čemer so vladali zastoji na avtocestah in pomanjkanje na bencinskih črpalkah.
Še posebej skrb vzbujajoče je stanje v bolnišnicah, ki so polne bolnikov s covidom-19. Guverner je zatrdil, da evakuacija 2450 hospitaliziranih bolnikov ni mogoča.
Orkan Ida je Louisiano dosegel natanko 16 let po tem, ko je uničujoči orkan Katrina prvič dosegel to zvezno državo. V orkanu Katrina, ki je poplavil 80 odstotkov New Orleansa, je umrlo najmanj 1800 prebivalcev na območju, kjer živijo pretežno revnejši in temnopolti prebivalci.
14 milijard naložb v nove nasipe po Katrini
Louisiana je sicer v letih po Katrini okrepila in modernizirala nasipe, za kar so namenili 14 milijard dolarjev. Guverner Edwards je za CNN dejal, da verjame, da bodo nasipi zdržali orkan, čeprav je izrazil nekaj pomislekov o občinah na skrajnem jugu, ob delti reke Misisipi.
Ameriški predsednik Biden je v soboto napovedal napotitev več sto pripadnikov za odzivanje na izredne razmere na območje skupaj z zalogami hrane, vode in električnimi generatorji.
Orkan je zahodno Kubo kot nevihta prve kategorije dosegel v petek z vetrom, ki je pihal s hitrostjo okoli 80 kilometrov na uro.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje