Kot poroča portal Politico, so znanstveniki in nevladne organizacije ogorčeni, saj trdijo, da bo odstrel ogrozil preživetje te ranljive vrste. Nekateri opozarjajo tudi, da EU ne more zagovarjati zaščite divjih živali v drugih delih sveta, medtem ko plenilce izkoreninja na svojem ozemlju.
Daniel Ekblom iz Švedskega združenja za zaščito narave je odstrel označil za "katastrofo". Volkov na Švedskem je le okoli 460, zato bi odstrel 75 živali lahko imel "zelo, zelo negativen" učinek na to populacijo. Trenutno število volkov na Švedskem je sicer največje v državi, odkar ga merijo, a veliko manjše kot v drugih evropskih državah. V Italiji je tako okoli 3300 volkov, na Poljskem 1886, v Franciji pa 783.
Strokovnjaki opozarjajo, da bi se lahko število volkov na Švedskem vključno z odstrelom do pomladi zmanjšalo na manj kot 300. Parlament je lani sicer izglasoval zmanjšanje števila volkov v državi na 170.
Švedska agencija za zaščito okolja pravi, da mora ostati volkov več kot 300, da bi ostala ta vrsta imela ugoden status obstoja, kot to določa zakonodaja EU-ja.
Uradni Stockholm pa vztraja, da je odstrel varnostno vprašanje in ne krši pravil o ohranitvi vrste. Vlada je lani poudarila tudi, da naklonjenost javnosti potrebi po zaščiti volkov upada.
Lovci in kmetje se strinjajo z vlado in pravijo, da je lov "absolutno nujen" za upočasnitev rasti volčje populacije in preprečitev napadov na živino.
Svarila pred izumrtjem volkov
Znanstveniki medtem opozarjajo, da je genetski status volkov zelo krhek, zato bi velik padec njihovega števila ogrozil njihovo preživetje. Genetske raznolikosti med volkovi je vse manj, pravijo in svarijo pred nevarnostjo, da bo ta žival na Švedskem izumrla.
Če bi volkovi izumrli, pa bi to lahko zaradi njihove ključne vloge v ekosistemu povzročilo velike spremembe ali celo razpad širšega ekosistema.
Strokovnjaki opozarjajo, da je treba zaskrbljenost kmetov vzeti resno, a da odstrel volkov ni rešitev. Vlada bi morala namesto tega kmetom pomagati izboljšati zaščito živine, recimo s postavitvijo zaščitnih ograj.
Vlada bi morala ukrepati tudi na področju genetske raznolikosti volkov, na primer z omogočanjem volkovom, da se premikajo po državi in prebijejo izolacijske vzorce.
Kritiki vladne odločitve za odstrel zdaj upajo, da bo EU posredoval in državi preprečil odrejanje novih lovov.
Evropska komisija je Švedski že dvakrat poslala uradna opozorila zaradi odstrelov, ni pa se še odločila, da državo toži pred sodiščem EU-ja. Glede trenutnega odstrela so iz Bruslja sporočili, da pozorno spremljajo dogajanje, še poroča Politico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje