Poplavne površine so se, po podatkih agencije za okolje (Arso), še posebej povečale v Loški dolini, saj narašča vodna gladina potoka Veliki Obrh. Tudi na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju gladina narašča, v naslednjih dneh pa se bo ojezeritev povečevala. Prebivalci Loške doline pa se bojijo predvsem novih nalivov.
Gladina vode v Loški dolini narašča okoli 1,6 centimetra na uro. Hidrologi pričakujejo, da se bo do torka naraščanje postopno upočasnilo. Gasilci, ki so jim na pomoč priskočili tudi kolegi iz sosednjih društev, imajo za seboj že tri dni neprestanega dela, pomoči vojske pa vsaj zaenkrat še ne potrebujejo.
Predvidoma od torka do četrtka naj bi na območju naštetih kraških polj padlo od 40 do 80 milimetrov padavin, ki naj bi bile nekoliko intenzivnejše v sredo in četrtek. Vodna gladina v Loški dolini, na Cerkniškem in Planinskem polju se bo zato v drugi polovici tedna še naprej poviševala.
Občinski štab civilne zaščite Loška dolina ob tem občane poziva, naj opazujejo, ali se gladina v bližini njihovih prebivališč dviguje, po potrebi pa naj svoje premoženje umaknejo na varno. Ogroženi so zlasti zaselki Markovec, Pudob, Kozarišče in Šmarata. Občina Loška dolina medtem sporoča, da danes organiziranega prevoza šolarjev ne bo, zato naj zanj poskrbijo starši sami.
- Vremenska napoved
- Foto in video: V Loški dolini nivo vode dosegel raven januarskih poplav
- Vlada obljublja načrt nujne protipoplavne zaščite še ta mesec
V občini Ig začeli sanacijo
Z izjemo kraških polj Notranjske in Dolenjske se pretoki rek po Sloveniji zmanjšujejo. Izboljšale so se razmere po poplavah na območju Ljubljane, Ljubljanskega barja, Iga in Dobrepolja. Voda je v zgornjem toku Iške že upadla, tako da je 60 pripadnikov civilne zaščite in gasilcev že začelo sanacijo, danes pa se jim je pridružilo še 40 vojakov.
Danes so tako že končali čiščenje cest, ki so zdaj že vse prevozne, več težav pa imajo s sušenjem nekaterih hiš, pri čemer si pomagajo s sušilci, ker pa se jeseni vse suši počasneje, bodo nekatere hiše vseljive šele spomladi, je povedal poveljnik civilne zaščite Ig Anton Pucihar.
Krajani Krčevine zahtevajo celovito sanacijo struge
V Krčevini pri Vurbergu je voda zalila kleti petih stanovanjskih hiš, medtem ko je cesta do ene stanovanjske hiše neprevozna. Pripadniki civilne zaščite so tudi na tem območju začeli sanacijo, ki pa bo še trajala, saj ponekod voda še ni odtekla. Ob tem krajani ogroženega območja zahtevajo celovit pristop pri sanaciji poplav, saj slabo vzdrževanje stare struge "vedno bolj ogrožajo občane v Krčevini pri Vurbergu."
V teku je tudi sanacija območja v občini Dobrepolje, kjer so poplave po prvih grobih ocenah povzročile pol milijona evrov škode. Ponekod še poteka čiščenje poplavljenih objektov in greznic, krajani pa so prejeli sušilnike in razvlažilne naprave. V torek in v sredo pa bodo delavci zavoda za zdravstveno varstvo začeli dezinfekcijo prizadetih območij.
Sanacija se nadaljuje tudi v Ljubljani. Med drugim civilna zaščita občine Ljubljana prebivalce, ki so jih prizadele poplave, obvešča, da bo danes zjutraj Javno podjetje Vodovod - Kanalizacija odprlo dežurni telefon za prijavo praznjenja greznic za poplavljena območja. Upravičencem bo podjetje na zahtevo izpraznilo enotno količino do petih kubičnih metrov.
Za prebivalce s poplavljenih območij na južnem delu Ljubljane bo danes tudi organiziran prevoz s poplavljenih območij do rednih linij mestnih avtobusov.
V prihodnjih dneh bo še deževalo
Nevarnost poplav bo v prihodnjih dneh še pretila določenim območjem, najbolj v Posočju, kjer sta reki Nadiža in Učja že močneje narasli. V prihodnjih dneh pa vremenoslovci napovedujejo še več dežja, ki se bo najbolj okrepil v noči iz srede na četrtek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje