Onesnaženost zraka je največje okoljsko tveganje za zdravje v Evropi. Čeprav so se emisije ključnih onesnaževal zraka in njihove koncentracije v zraku v zadnjih 20 letih v Evropi močno zmanjšale, je kakovost zraka na številnih območjih še vedno slaba, ugotavlja poročilo.
Zračno onesnaženje je najhujše v mestih. Leta 2020 je bilo v EU-ju kar 96 odstotkov mestnega prebivalstva izpostavljenega ravni drobnih trdnih delcev nad mejo, določeno v smernicah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Onesnaženje povzroča astmo pri otrocih
"Otroci so še posebej občutljivi na onesnaženje zraka, od maternice do odraslosti," opozarja EEA s sedežem v Københavnu.
Izpostavljenost visoki onesnaženosti zraka mladostnikom povzroča zdravstvene težave; vodi lahko v razvoj astme, za katero že trpi devet odstotkov otrok in mladostnikov v Evropi, ter poslabša delovanje pljuč, vpliva na okužbe dihal in razvoj alergij.
238.000 prezgodnjih smrti
V letu 2020 je izpostavljenost koncentracijam finih trdnih delcev nad ravnjo WHO-ja povzročila 238.000 prezgodnjih smrti na območju Evropske unije. Zadnje poročilo ob tem ugotavlja, da je med njimi tudi 1200 otrok in najstnikov.
"Čeprav je število prezgodnjih smrti v starostni skupini otrok in mladostnikov nizko glede na celotno evropsko populacijo, smrti zgodaj v življenju pomenijo izgubo prihodnjega potenciala in so povezane s precejšnjim bremenom kroničnih bolezni, tako v otroštvu kot tudi pozneje v življenju," še navaja poročilo.
Študija je zajela 30 evropskih držav, med njimi vseh 27 članic Evropske unije, ne vključuje pa industrijskih velesil Rusije, Ukrajine in Združenega kraljestva, tako da je skupno število verjetno še višje, poroča Deutsche Welle.
Kratkoročna rešitev je ozelenitev površin blizu šol
Okoljska agencija še navaja, da je za izboljšanje zraka treba zmanjšati emisije iz prometa, industrije in ogrevanja. Kot kratkoročno praktično rešitev pa predlagajo izboljšanje kakovosti zraka v okolicah šol s povečanjem zelenih površin.
Dolgoročna rešitev je zmanjšanje emisij. Ambiciozen akcijski načrt EU-ja predvideva zmanjšanje zračnega onesnaženja na ravni, ki ne bodo več škodljive zdravju, do leta 2050. Načrt EU-ja predvidevajo tudi zmanjšanje števila prezgodnjih smrti zaradi izpostavljenosti drobnim trdnim delcem za 55 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z letom 2005. Leta 2020 se je število prezgodnjih smrti v primerjavi z letom 2005 že zmanjšalo za 45 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje