Edinstvena galerija sodobne vizualne umetnosti MUZA pozdravlja tako strastne ljubitelje umetnosti kot naključne obiskovalce.

Zakladi največje zasebne umetniške zbirke
Galerija MUZA deluje pod okriljem NLB-ja in se razprostira na kar 1000 kvadratnih metrih razstavnih prostorov. Tu so na ogled izbrana dela iz NLB-jeve umetniške zbirke, ki je bila leta 2017 razglašena za nacionalno bogastvo Republike Slovenije in z več kot 2000 umetninami predstavlja največjo zasebno umetniško zbirko v državi.
Zbirka se je sprva osredinjala na ključna dela priznanih slovenskih avtorjev, pri čemer jo je strokovno vodil dr. Stane Bernik. V zadnjih letih pa se je razširila tudi zunaj slovenskih meja, saj je NLB leta 2023 začel odkupovati dela umetnikov iz širše regije Jugovzhodne Evrope. Zbirka tako danes predstavlja kulturno raznolikost in umetniško pestrost regije, obenem pa
ponuja dragocen vpogled v ustvarjalne tokove tega prostora.
Med priznanimi umetniki, ki so v zadnjem času obogatili zbirko, so Nika Autor, Jelena Bulajić, Jasmina Cibic, Vadim Fishkin, Hristina Ivanoska & Yane Calovski, Biljana Djurdjević, Vlatka Horvat, Ištvan Išt Huzjan, Nina Ivanović, Doruntina Kastrati, Staš Kleindienst, Andrea Knezović, Sanja Latinović & Ranko Djanković, Mladen Miljanović, Alban Muja, Nada Prlja, Nora Turato, Dardan Zhegrova. Posebej za zbirko sta svoji deli ustvarili Šejla Kamerić in Nataša Prosenc Stearns.
MUZA – stičišče umetnosti, zgodovine in akademije
Ime MUZA ni bilo izbrano naključno – poleg pomena, ki simbolizira navdih in umetnost, predstavlja tudi akronim: M za muzej, UZ za umetniško zbirko in A za akademijo. V prvem nadstropju stavbe je namreč Muzej bančništva Slovenije, ki je namenjen tudi finančnemu opismenjevanju, v drugem in tretjem nadstropju pa novi galerijski prostori, kjer se prepletata zgodovina in umetnost v edinstveno izkušnjo.

Razstava Eho: Dialog umetnosti
Otvoritvena razstava Eho | NLB sodobna umetniška zbirka v dialogu združuje 70 umetniških del, ki segajo od klasičnih mojstrovin do sodobnih umetniških praks. V središču razstave je dialog med preteklostjo in sedanjostjo, kar se kaže v treh tematskih sklopih: krajina, skupnost in identiteta.
Razstava odpira pomembna vprašanja o kulturni in duhovni dediščini Jugovzhodne Evrope ter ustvarja prostor za razmislek o vplivu preteklosti na sodobni umetniški izraz. Med razstavljenimi deli najdemo tako zgodnejša dela slovenske umetnosti 20. stoletja kot tudi najsodobnejše umetniške intervencije.

Razstava Eho v številkah:
- 45 avtorjev s prispevki iz različnih obdobij in umetniških zvrsti
- 70 umetniških del, vključno z dvema gostujočima deloma
- 840,22 m² razstavne površine
- najstarejše delo: Rihard Jakopič, 1905
- najmlajša umetnica: 30-letna avtorica
Posebna izdaja spominskega bankovca in srebrnika
Ob odprtju galerije je NLB izdal unikatni bankovec in srebrnik, na katerih je upodobljena zgodovinska stavba Mestne hranilnice ljubljanske, kjer danes domuje MUZA. Cena srebrnika znaša 50 EUR, bankovec je na voljo za 7 EUR, medtem ko je cena za bankovce s posebnimi številkami 9 EUR. Zbiratelji in obiskovalci jih lahko kupijo neposredno v galeriji MUZA na Čopovi ulici 3, od torka do nedelje, med 10. in 18. uro.

Doživite umetniške presežke
Galerija MUZA je odprta vsak dan, razen ponedeljkov, med 10. in 18. uro. Otvoritvena razstava Eho bo na ogled do 8. februarja 2026, zato ne zamudite priložnosti za vpogled v eno najpomembnejših umetniških zbirk v regiji.
Ne glede na to, ali ste ljubitelj umetnosti ali le radoveden obiskovalec, vas MUZA vabi, da stopite v svet vizualnih zgodb, umetniških presežkov in kulturnega razmisleka.

Naročnik oglasa: NLB