Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Nedelja, 4. avg. 2024

Prvi • Ned, 4. avg.

00:00
Poročila

V prvi uri nočnega klepeta bomo potovali z Mariborčanom Dušanom Berdnikom, ki so ga potovanja začela zanimati že v zgodnji mladosti. Tuje dežele je resneje odkrival po koncu osnovne šole, ko se je sam z vlakom in avtostopom odpravil na Sicilijo. Danes živi in dela v Švici, prihranke porabi za potovanja. Uživa v spoznavanju novih ljudi in kultur. Po eni uri bo na sporedu oddaja V dobri družbi s Kristijanom. Začeli smo finalni izbor najboljše skladbe na Lojtrci novih v tej sezoni. Kdo so finalisti? Kako zvenijo njihove skladbe? Kaj sami pravijo o njih?

01:00
Poročila: Poročila 01:00 4.8.

01:10
Ponovitev: V dobri družbi, 1/2

02:00
Poročila: Poročila 02:00 4.8.

02:10
Ponovitev: V dobri družbi 2/2

03:00
Poročila: Poročila 03:00 4.8.

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Judje so bili zelo ponosni na Mojzesa, ki jih ni le izpeljal iz egiptovske sužnosti, ampak jih je tudi tako vodil po puščavi, da so v njej preživeli kar 40 let ter se tudi moralno in duhovno očistili in prenovili. Toda na tem romanju so se dogajali tudi dramatični prizori. Kmalu jim je začelo primanjkovati hrane in začeli so godrnjati zoper svojega voditelja ter mu očitati, da so v Egiptu imeli dovolj jesti. Mojzesu je bilo hudo, ker so tako malo cenili svojo svobodo; tako hitro so bili pripravljeni zapraviti svojo samostojnost, s tem pa tudi svojega ljubljenega Boga.

Toda njihov Bog je usmiljen, pozna človeško naravo in razume človeško stisko. Tako je pomagal Mojzesu, da je prepričal svoje ljudstvo, naj vztraja in še naprej veruje, da jih njihov Bog ne bo nikoli zapustil. Mojzesa je zato navdihnil, da je ubral puščavsko pot, na kateri je poganjalo grmičevje in padla jutranja rosa, z njo pa so pognali tudi lišaji, ki so jim postali vsakdanja hrana. Pravi ti lišaji pa so privabili tudi jate prepelic, ki so iskale gomoljnato grmičevje za hrano. Kar na lepem so bili Izraelci nahranjeni. Mojzes pa jih je učil tudi resnične solidarnosti ter jim naročil, da to mano z neba, kot so jo imenovali, porazdelijo med seboj, da nihče ne bo lačen.

Odslej so bili Izraelci ponosni, da jih zna voditi in da jim je omogočil lepo preživetje. Toda v tem je bil prav tako nesporazum, na katerega je pozneje opozoril rabi iz Nazareta, Jezus Kristus. Mojzesa je navdihoval sam Bog, zato so bile tako mana kot tudi prepelice dar samega Boga, ne le sad Mojzesove bistrosti in modrosti. Zato je tudi rekel svojim učencem, da jim bo dal kruh, ki je sicer na videz nekaj običajnega, pa vendar bo to nebeški kruh. To bo namreč kruh ljubezni. Njegova navzočnost v tem kruhu bo vidna le tistim, ki znajo zares ljubiti. Ljubezen lahko navdahne vero, ki v evharističnem kruhu vidi ne le pšenične opresnike, ampak tudi navzočnost samega Kristusa, njegove darežljive ljubezni.

Ta Kristusov kruh pa nam razkriva tudi življenjsko modrost. Kako je mogoče zaznati navzočnost Kristusa v našem življenju? Ne vidimo ga. Pa vendar nam ljubezen razkriva drugačen pogled. Če sprejmemo njen navdih, tudi svojih uspehov ne bomo pripisovali samo sebi, tudi ne le svoji modrosti. Opazimo namreč novo realnost darujoče ljubezni, ki je običajnim očem nevidna.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 4. 8.

06:15
Vreme z meteorologom

V Napotkih, ki so v tej sezoni v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije planinsko obarvani, se tokrat odpravljamo plezat. Slovenske gore poleg več kot 10 tisoč kilometrov označenih planinskih poti ponujajo tudi ogromno število plezalnih smeri. V eno izmed njih vas bom v tokratni epizodi popeljal Aleš Ogrin.

Osrednja jutranja informativna oddaja, Jutranja kronika, prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Strnjena, verodostojna in zmeraj aktualna. Ob nedeljah ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Knjige vseh žanrov izbirajo in prebirajo poslušalci. Zgodbe, vtise, razmišljanja in knjižne predloge zbiramo v nedeljski jutranji radijski knjižnici.

08:00
Poročila

Protagonist Miha je fant z bujno domišljijo, zato je vsak njegov dan napeta in zabavna pustolovščina – še posebno takrat, ko se mu v vsakdanjiku pridruži čisto poseben srebrni konj.

Radijska igra za otroke Srebrni konj je na jugoslovanskem festivalu na Ohridu leta 1969 prejela kar štiri nagrade: avtor Marjan Marinc je dobil nagrado za režijo, Metka Rojc za tonski posnetek, Jurij Souček in Majda Potokar pa za igralski stvaritvi.

Režiser: Marjan Marinc
Dramaturginja: Djurdja Flere
Tonska mojstrica: Metka Rojc
Avtor izvirne glasbe: Marijan Vodopivec

Miha, fant z bujno domišljijo – Matija Poglajen
Konj – Jože Zupan
Oče – Jurij Souček
Mama – Majda Potokar
Prvi moški – Tone Homar
Drugi moški – Dušan Škedl
Sladoledar – Ludvik Pečar
Jaka – Andrej Trkov
Peter – Iztok Čebular
Pilot – Niko Goršič
Ženska – Marta Pestator
Artist – Maks Bajc
Sodelovali so še – Matjaž Albreht, Dagi Langus, Brane Balantič, David Savnik, Sandi Savnik

Uredništvo igranega programa.
Posneto v studiih Radia Slovenija januarja 1969.

09:00
Poročila

Tokratno počitniško razpoloženje preživljate v družbi: nekdanjih Pihalne godbe ljudske milice in Male mestne godbe; Godbe Gorje; Delavske pihalne godbe Trbovlje; nekdanje Pihalne godbe RTV Ljubljana in na koncu Domžalske godbe v družbi Vlada Kreslina. V Medenini segamo v bogato "medeninasto" zakladnico Slovenije in tujine. Domačo in tujo glasbo godb in pihalnih orkestrov vsako nedeljo ob 9.05 predstavlja glasbeni urednik Tomaž Guček.

09:30
Prvi poje

10:00
Poročila

Se spominjate dobrih starih časov? Želite slišati svojo najljubšo pesem iz mladosti? Poklepetajte z nami in bo vstop v nedeljski dan topel in prijeten.

11:00
Poročila

Tradicionalna nedeljska radijska oddaja, v kateri naši poslušalci pozdravljajo svoje bližnje in jim čestitajo. Ureja jo Lucija Grm.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Tradicionalna nedeljska radijska oddaja, v kateri naši poslušalci pozdravljajo svoje bližnje in jim čestitajo. Ureja jo Lucija Grm.

13:00
Poročila

13:10
Osmrtnice, obvestila

Kmetijski inštitut Slovenije skupaj s petimi partnerji iz Slovenije in Italije izvaja različne stopnje namakanja in hlajenja grozdja v treh poskusnih vinogradih v Vipavski dolini in Goriških brdih. Cilj dveletnega evropskega projekta je ugotoviti, koliko sušnega stresa lahko prenesejo trte, za čim boljši pridelek tako grozdja kot vina.

14:00
Poročila

V tokratni Nedeljski reportaži, ki smo jo izbrali iz našega arhiva, se odpravljamo na morje. In to dobesedno: avgusta lani smo obiskali poletno šolo jadranja v Izoli in se mladim jadralcem Jadralnega kluba Burja pridružili na poletnem počitniškem treningu. V klubu skrbijo tako za tiste, ki se na jadrnice in morje šele navajajo, kot za mlade, ki že tekmujejo na regatah. Kako mladi jadralci iz Jadralnega kluba Burja preživljajo poletje, v katerem vetru najraje jadrajo, kakšne so njihove jadrnice in kako jih je spremljati na motornem gumijastem čolnu? #IzArhiva

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:05
Obvestila

17:00
Poročila

Piranska Punta, piranski svetilnik, Rt Madona. Katero izmed teh treh imen je pravo? Pirančani pravijo, da uporabljajo vsa tri, s tem da, ko rečejo Punta, mislijo na ves polotok. Ko pa rečejo: grem do svetilnika ali na Rt Madona, je jasno, da so mislili točno določeno točko na Punti. To sestavlja kompleks stavb, ki so nekaj posebnega, lepo oblikovanega in načrtovanega. Vse skupaj ima dolgo in zanimivo zgodbo. Tu je svetilnik, del nekdanjega obrambnega stolpa, ki je sodil v srednjeveško piransko obzidje. Del kompleksa stavb je tudi srednjeveška cerkev Marije zdravja. Sicer pa je svetilnik dobil današnjo podobo v 19. stoletju. Sestavljata ga osmerokotni kamniti stolp in hišica s stanovanjem za svetilničarja. Ta je v njem bival do leta 1976, pozneje pa so tam nekaj časa ustvarjali umetniki, med njimi tudi kipar Janez Lenassi. Ko smo konec lanskega leta pripravili oddajo Sledi časa, so začeli Piransko Punto, svetilnik in objekte obnavljati. Obnova še ni končana. Kot napovedujejo, naj bi že kmalu odprli za javnost stanovanje, v katerem je nekoč bival svetilničar. Avtor lanske oddaje Sledi časa je Milan Trobič.

Po vseh slovenskih regijah in krajih iščemo in predstavljamo lokalne junake, ki zavzeto, nadpovprečno in predano opravljajo svoje delo ali prostočasno dejavnost.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Včasih se iz zadrege lahko rešiš s prebrisanostjo.
Pravljico pripoveduje Kristijan Muck.
Napisal jo je France Bevk.
Posneta je bila v studiih Radiotelevizije Ljubljana leta 1976.

Oddaja predstavlja in napoveduje dogodke s kulturno-umetniškega prizorišča v Sloveniji in onkraj meje. Ob avtorju oddaje jih komentirajo in pojasnjujejo ustvarjalci, poznavalci posameznih področij umetnosti. V petih letih predvajanja oddaje se je v studiu zvrstilo približno 200 gostov, ki so s svojimi projekti (na glasbenem, plesnem, filmskem, festivalskem ali likovnem področju) zaznamovali kulturno-umetniško dogajanje v tekočem letu. Izbor glasbe, ki povezuje pogovore, je tradicionalno v voditeljevih rokah. Odpira glasbene svetove domačih umetnikov v družbi tistih, ki prihajajo iz sveta popularne glasbe zunaj naših meja: pop, rok, funk, soul, ritem in bluz, fusion, džez, bluz, reggae, afriška urbana glasba, newyorška salsa, glasba Kube, Portorika ... Vodilo so zgodbe, dobre ideje in stopnja ustvarjalnosti nastopajočih, strnjeni v 120-minutni »groove-road tripovski« format živega komuniciranja s poslušalci »v nedeljo zvečer«.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

23:00
Poročila

Slovenski književnik Gregor Strniša je s poezijo in dramatiko močno zaznamoval drugo polovico 20. stoletja. Svojo pesniško pot je začel z zbirko Mozaiki, ki je izšla leta 1959 v Kopru. Knjiga je sicer že zasnovana kot sklenjena celota, vendar posamezne pesmi med seboj še niso tako povezane kot v njegovih poznejših zbirkah, na primer v Odiseju, Zvezdah in zlasti Očesu. V vsaki izmed njih namreč posamezni cikli iz petih pesmi sestavljajo knjigo poezije, v kateri sta pomembna vrstni red ciklov in zgodbeni lok. Pesmi v Mozaikih pa so, nasprotno, razmeroma samostojne celote in smo jih iz Strniševega prvenca izbrali devet.

Interpret je Matej Puc,
režiser Alen Jelen,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojster zvoka Mirko Marinšek,
urednik oddaje pa Matej Juh.
Produkcija leta 2009.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov