Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Četrtek, 5. sep. 2024

Prvi • Čet, 5. sep.

00:00
Poročila

V nočnem programu se bomo pogovarjali z nedavnim jubilantom koroškim rojakom Karlom Smollejem. Bil je med ustanovitelji koroške dijaške zveze, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev in Koroške enotne liste, pa tudi prvi zvezni poslanec v avstrijskem zveznem parlamentu iz vrst slovenske manjšine. Smolle pa velja tudi za začetnika slovenske diplomacije na Dunaju. V času osamosvajanja je v avstrijski prestolnici vodil urad slovenske vlade.

01:00
Poročila

01:10
Ponovitev: Aktualno/Koristnice

01:30
Ponovitev: Aktualno - Apiterapija in 100 let Zveze čebelarskih društev Štajerske 5.9.

02:00
Poročila

Oasis je bila ena najvplivnejših britanskih rock skupin iz 90-ih let, ki sta jo ustanovila brata Liam in Noel Gallagher. Leta 1996 so igrali na prizorišču Knebworth v Veliki Britaniji.

03:00
Poročila

04:00
Poročila

05:00
Poročila

05:05
Jutranji program

05:20
Vremenska napoved

Prva jutranja informativna oddaja na Radiu Slovenija.

Znanka mi je pripovedovala, kako je umirala v domu njena stara teta. Bila je zelo stara, kar precej čez devetdeset let. Ko jo je moja znanka obiskala, je bila tudi že zelo slaba in vsem je bilo jasno, da so ji dnevi šteti, morda celo ure. Sedla je k njej, jo držala za roko in ostala tiho. Zdelo se ji je, da je to velik trenutek, čeprav se ni nič dogajalo. In zdelo se ji je tudi, da je prav v tem zunanjem nedogajanju navzoča velika akcija, čeprav ne v smislu, kot jo po navadi poznamo. Neka velika akcija glede življenja, saj se je življenje v tem stanju poslavljalo za vedno. Bil je po svoje svet trenutek.
Tedaj pa so se odprla vrata in vstopila je sestrična stare gospe, tudi že stara, vendar morda še ne devetdeset. Sobo je naenkrat napolnil velik nemir. Naenkrat se je začela zunanja akcija. Sestrična je umirajoči starki najprej prinesla kozarec vode in ji po slamici hotela vliti nekaj tekočine v usta. Ker ji to ni šlo najbolje, ji je začela prav glasno prigovarjati. Tudi na to ni bilo odziva. Potem je začela vreščati. Kako to, da nič ne ukrenejo? Saj je vendar ne morejo kar tako pustiti umreti! To se je potem še nekaj minut nadaljevalo, dokler ni posegla moja znanka in jo prosila, da zapusti sobo. To je precej nerada tudi storila. A ni ji preostalo nič drugega. V sobo se je spet naselil mir. Stara gospa je čez kakšno uro umrla. Mirno in spokojno, to se je kazalo tudi na njenem obrazu.
Verjetno se podobni prizori dogajajo vsepovsod. Doma, v bolnišnicah, v domovih za stare. Verjetno okoli stoječi ljudje marsikateremu umirajočemu tako otežujejo zadnje ure. Ne bi si upala nikogar zato obtoževati, saj tudi sama zase ne morem stoodstotno trditi, kako bi se odzvala, ko bi umiral kateri izmed mojih najbližjih. Pa vendar se mi zdi, da moramo več razmišljati prav o tem. Da se moramo potruditi, da drug drugemu olajšamo bivanje prav v teh zadnjih trenutkih tuzemeljskega bivanja. To pomeni tudi vnašanje neke nove kvalitete v naše bivanje, v nasprotju z vsem, kar nam dan za dnem prav poceni ponujajo razni mediji. Res, ali sploh še znamo umolkniti in mirovati? Vsaj ob smrti, če ne že prej.

06:00
Poročila

06:08
Jutranji koledar: Jutranji koledar, 5. september

06:15
Vreme z meteorologom

Tako kot drugod po Sloveniji, so tudi na severnem Primorskem otroci spet sedli v šolske klopi. Prvi šolski dan je bil poseben za Goriško knjižnico Franceta Bevka, ki je dobila nov bibilobus. September je čas trgatve ali b'ndime, kot ji pravijo v Vipavski dolini, kjer bo odslej, v ajdovski Rustjevi hiši kruha, dišalo tudi po tradicionalnih pekovskih izdelkih.

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan. Je strnjena, verodostojna, zmeraj aktualna – in najbolj poslušana radijska oddaja v Sloveniji. Vsak dan ob 7.00 na Radiu Slovenija.

Da človek ni otok, možgani dobro vedo. In, da se v odnosu do drugih ljudi v njih marsikaj zgodi. Kako pa je z različnimi iniciacijami, zakaj so zelo pomemben del naših življenj in kje je njihova meja? O tako imenovanem »krstu fazanov«, simbolnem sprejetju dijakov in dijakinj prvih letnikov v srednješolski hram učenosti se je Mojca Delač pogovarjala z raziskovalko Hano Hawlina, sociokulturno psihologinjo z Inštituta za kriminologijo Pravne fakultete Univerze v Ljubljani.

08:00
Poročila

Vsak delovnik se spomnimo katere izmed pomembnejših glasbenih obletnic, pa tudi zanimivosti in dogodkov doma in po svetu. Dober dan z Anjo Rupel ob 8.20 na Prvem.

Se da o matematiki pogovarjati že ob prvi jutranji kavi? V oddaji Konstanta – vsak prvi četrtek v mesecu – bomo skušali pokazati, da se da in da je to celo zabavno. V prvo oddajo smo povabili profesorja Andreja Bauerja s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Kakšni so matematični dokazi, so aksiomi svete resnice in ali se sploh da dokazati ali ovreči vse matematične trditve? Koliko svobode imamo pri izbiri aksiomov?

08:48
Obvestila

09:00
Poročila

10:00
Poročila

Kazimira Lužnik je verjetno ena najslavnejših Slovenjgradčank. 31. avgusta je namreč dopolnila 90 let. Ob jubileju želi preteči 21-kilometrski ljubljanski polmaraton. Že se intenzivno pripravlja na to, pa tudi sicer navdušuje s svojo življenjsko energijo in pozitivnim pristopom. Metka Pirc jo je obiskala na njenih pripravah.

11:00
Poročila

Tropske bolezni v Sloveniji nas nič več ne presenečajo. Do konca avgusta so pri nas potrdili že en primer Zike, štiri primere malarije, sedemnajst denge in tri primere vročice Zahodnega Nila. Letošnji primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila kljub temu izstopajo. Tokrat so se oboleli z virusom okužili znotraj Slovenije; nihče od njih ni bil v tujini. Preseneča tudi, da se je pri vseh treh okužba zapletla do te mere, da so potrebovali zdravljenje v UKC Maribor. Za več informacij in pojasnil smo v Celje poklicali prim. doc. dr. Alenko Trop Skaza z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

12:00
Poročila

Petminutni spominski koledar je posvečen ljudem, ki so se rodili tistega dne, in dogodkom, povezanim s tem datumom.

Rubrika z dvema narodno-zabavnima vižama.

Novo šolsko leto je za nekatere učence prineslo tudi veliko daljšo pot v šolo. Pristojni obljubljajo, da bodo težave odpravili do konca prihodnjega tedna.

Druge teme:
- Gaza zaznamovala prvo zasedanje Varnostnega sveta Združenih narodov pod slovenskim predsedstvom
- Putin: ukrajinska operacija v Kursku ni ustavila ruskega napredovanja na vzhodu Ukrajine.
- KPK zaradi korupcijskih tveganj pri nakupu računalnikov ministrstvu izdala več priporočil

Drugi poudarki oddaje:
- Po državi čedalje več mladostniškega vandalizma. Tako je tudi na Vrhniki
- Prebivalci Vojnika nezadovoljni z načrtom reševanja prometnega kaosa, na 900 metrih bi bilo 6 semaforjev.
- Bovški svetniki bodo danes prisluhnili predstavitvi obnove Gorskega centra Kanin. Predstavil jo bo Bojan Križaj z ekipo.
- Kako bodo uredili parkirišče in dostop do obnovljenega parka Rafut?

13:53
Osmrtnice, obvestila

14:00
Poročila

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

16:15
Obvestila

17:00
Poročila

Recesija prihaja ali vendarle ne? Podatki iz gospodarstva si nasprotujejo. Medtem ko nekatera podjetja, še posebej iz avtomobilske panoge napovedujejo odpuščanja zaradi zmanjšanja naročil, druga dobesedno cvetijo. Ločuje jih različna stopnja dodane vrednosti oziroma različna konkurenčnost. Kako jo izboljšati, da se v Sloveniji ne zbudimo v gospodarstvu dveh hitrosti? O tem v tokratnem Studiu ob 17.00.

Gostje:
Bojan Ivanc, Gospodarska zbornica Slovenije;
Jani Jurkovšek, glavni direktor Štore Steel;
Marko Jaklič, profesor na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani;
Maja Derčar, dopisnica RTV iz Nemčije.

Vsak delavnik ob 18.10 se na Prvem odpravimo v svet kulture. Bodite z nami in s kolegi iz uredništva za kulturo 3. programa Radia Slovenija – programa Ars pri pregledu aktualnega dogajanja na kulturnem področju.

Osrednja večerna informativna oddaja Radia Slovenija, Radijski dnevnik, prinaša pregled in analizo aktualnega dogajanja iztekajočega se dne doma in po svetu. Vsak dan ob 18.30 na Radiu Slovenija.

18:54
Obvestila

Skupni projekt Prvega in A1 prinaša pet novih pravljic, ki otroke popeljejo v sladek sen. Druga v ciklu je pravljica Bine Štampe Žmavc: O mačku, ki je rastel od žalosti. Mačku, ki ostane sam doma, je v tolažbo cvetoča prijateljica Roža, h kateri se zateče na balkon. Slišali jo boste v interpretaciji igralca Borisa Cavazze.

Pripovedovalec: Boris Cavazza.
Avtorica besedila: Bina Štampe Žmavc.
Fonetičarka: Mateja Juričan.
Napovedovalec: Aleksander Golja.
Mojstrica zvoka: Sonja Strenar.
Avtor glasbe: Rudi Pančur.
Režiserka: Špela Kravogel.
Urednica oddaje: Alja Verbole.
Urednica Uredništva izobraževalnega, otroškega in mladinskega ter dokumentarno-feljtonskega programa: Špela Šebenik.
Cikel pravljic za sladek sen v okviru projekta Lahkonočnice v oddaji Lahko noč, otroci!. Posneto v studiu 02 Radia Slovenija, avgust 2024.

Obisk gora je najlepši meseca avgusta in septembra, vsaj tako pravijo poznavalci. Mi se v gore tokrat odpravljamo z glasbo iz bogatega arhiva Radia Slovenija, ki vam jo igrajo in prepevajo: Kvartet Spev; Ansambel Avsenik; Ansambel Vita Muženiča; Ansambel Lojzeta Slaka; Ansambel Zadovoljni Kranjci; Ansambel Veseli planšarji. Ansambel Nika Zajca; Ansambel Borisa Kovačiča; Ansambel Franca Miheliča; Ansambel Braneta Klavžarja; Trio Andreja Blumauerja; Ansambel Janeza Goršiča; Ansambel Toneta Rusa in Ansambel Pavla Kosca. Najstarejša glasbena oddaja Radia Slovenija že več kot šest desetletij ohranja narodnozabavno izročilo in glasbo manjših vokalnih zasedb. Zajema iz bogatega radijskega arhiva, predstavlja novosti s tega področja, prinaša portrete pomembnejših ustvarjalcev narodnozabavne glasbe, enkrat na mesec pa tudi gosti najbolj kakovostne zasedbe, ki izvajajo svoje skladbe živo. Oddajo pripravlja glasbeni urednik Tomaž Guček. Vsak četrtek ob 20.00 na Prvem.

21:00
Poročila

Letošnji vileniški nagrajenec Miljenko Jergović, leta 1966 v Sarajevu rojen vsestranski hrvaški književnik, v svojih delih slika predvsem Sarajevo, kakršno je bilo nekoč, kakršno je bilo med vojno in kakršno je danes. Zaslovel je že s proznim prvencem Sarajevski marlboro, njegova dela so prevedena v dvajset jezikov, velik del njegovega opusa pa je preveden tudi v slovenščino.

Avtorica oddaje Đurđa Strsoglavec,
prevajalci Mateja Tirgušek, Aleš Čar, Aleksandra Rekar, Đurđa Strsoglavec in Gitica Jakopin,
igralec Saša Tabaković,
bralca Renato Horvat in Eva Longyka Marušič,
urednik oddaje Vlado Motnikar,
glasbena opremljevalka Nina Kodrič,
mojstrica zvoka Sonja Strenar.
Režija Špela Kravogel.

Posneto v studiih Radia Slovenija avgusta 2024.

Zadnja informativna oddaja Zrcalo dneva prinaša strnjen pregled najbolj aktualnega dnevnega dogajanja. Zaokrožimo ga vsak dan ob 22.00 na Radiu Slovenija.

Đoko ustvarjajo glasbo, ob kateri zastrižete z ušesi: kitarski rifi, klaviaturne podlage ter vokalne melodije svoj navdih iščejo v bogati svetovni popularnoglasbeni zapuščini, glasbo pa dopolnijo slovenska besedila z mariborskim naglasom in zvrhano mero srbohrvaških besed in fraz. V Pesmi v žepu nam vsi štirje člani benda predstavijo svoj prvenec »To ti vračam, tvoje je«.

23:00
Poročila

Pesnica Lenka Kuhar Daňhelová je izdala več pesniških zbirk, zadnja ima naslov 'Kakšna nesmrtnost?'. Prevaja poljsko in slovensko poezijo, poleg tega pa je ustanoviteljica društva Stranou/Ob robu, ki od leta 2008 organizira mednarodni festival Evropski pesniki v živo.
"Med nama ni nobenih skrivnosti, / ljubi moj. / Pa jih še vedno toliko ostaja."

Prevajalec Peter Kuhar,
igralka Mojka Končar,
urednik oddaje Vlado Motnikar,
glasbeni opremljevalec Luka Hočevar,
mojster zvoka Matjaž Miklič.
Režiserka: Saška Rakef.

Posneto avgusta 2024.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov