Dogodka sta se med drugimi gosti udeležila tudi gospodarski minister Matjaž Han in generalni direktor European Aluminiuma Paul Voss. Oba sta poudarila, da mora Evropa sama poskrbeti za strateške surovine.
Kot je dejal minister Han, država kot lastnik podjetja dogajanje v Talumu ves čas skrbno spremlja in uprava skupine z okoli 1300 zaposlenimi je po njegovem mnenju naredila vse, da je z mehkim prestrukturiranjem po prekinitvi proizvodnje primarnega aluminija podjetju zagotovila absolutno perspektivo tudi v prihodnosti.
Ob tem je dodal, da je pomembno tudi vprašanje, kaj mora Evropa narediti na področju proizvodnje aluminija. Brez strateških surovin bo namreč težko konkurenčna, zato bo morala prihajajoča Evropska komisija narediti revizijo svojih stališč, je dejal minister, ki je danes slišal kar nekaj mnenj stroke, kaj bi bilo treba narediti.
Kot gospodarski minister si sicer želi predvsem predvidljivega okolja, v katerem bo gospodarstvo vedelo, kaj lahko pričakuje letos in kaj čez leto ali dve. "Na nekaj od tega imam vpliv, na večino ne, kot članu vlade pa mi je jasno, kaj ta trenutek gospodarstvo potrebuje. Dejstvo je, da poceni elektrike, kot je bila še pred nekaj leti, ne bo več, pri tem pa moramo tudi paziti, da z raznimi omrežninami v času krize ne poslabšamo razmer v gospodarstvu," je dejal Han.
Minister je sicer dejal, da si slovenska industrija zasluži velik aplavz, med takimi podjetji pa da je tudi Talum. "Morda se vsi ne zavedajo, a niso bili lahki časi pred podjetjem. Aplavz pa si zasluži tudi zaradi socialnega dialoga," je še dodal Han.
Domačo proizvodnjo onemogoča cena elektrike
Po besedah generalnega direktorja European Aluminiuma Paula Vossa je jasno, da bodo potrebe po aluminiju vselej obstajale, saj je od njega odvisna cela vrsta sodobnih zelenih tehnologij. Vprašanje je po njegovem mnenju torej le, kje aluminij proizvajati.
"Lahko ga uvažamo iz drugih delov sveta, s katerimi imamo napete odnose, ali pa se tega znova lotimo sami s svojimi zmogljivostmi. Za slednje je potrebnih nekaj pomembnih ukrepov na najvišji evropski ravni, med drugim tudi zagotoviti primerne cene električne energije, s katerimi bodo proizvajalci aluminija lahko preživeli," je dodal Voss.
Drobnič verjame, da bo Bruselj "spregledal"
Predsednik uprave Taluma Marko Drobnič je ob tem pripomnil, da je politika EU-ja v primerjavi z drugimi konkurenti, kjer imajo enega političnega voditelja, okorela in relativno počasna. Glede na okoliščine, v katerih se je znašel svet, bi potrebovali hitre odločitve, meni Drobnič, ki sicer verjame, da bo Bruselj to hitro spregledal in podprl ponovno oživitev proizvodnje aluminija.
"A če bi mi čakali na politične odločitve in nizke cene elektrike ter ne bi pravi čas videli, kaj se nam obeta ter se intenzivno lotili prestrukturiranja, potem nas ne bi bilo več tukaj," je dejal prvi mož Taluma in dodal, da so v zadnjem obdobju, ko so se spopadali z nekaterimi krizami, pokazali pogum in marsikaj naredili prav, med drugim so v vse štiri osnovne stebre, ki so danes neodvisni od lastne proizvodnje primarnega aluminija, investirali skoraj sto milijonov evrov.
Da bo Talum doživel tudi 80 let delovanja, je prepričan Drobnič, čeprav hkrati priznava, da je njihova panoga zahtevna. Vseeno tudi ob koncu letošnjega leta pričakujejo pozitiven rezultat v vrednosti 2,5 milijona evrov, načrtujejo pa skoraj 370 milijonov evrov prihodkov od prodaje, ki jih bodo kljub hitro spreminjajočim se okoliščinam v panogi po njegovem prepričanju tudi dosegli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje