"Želel bi, da bi bili ljudje bolj dovzetni za stiske drugega, bolj solidarni, manj apatični, da bi se zaradi različnosti drugega počutili bolj bogate, ne pa ogrožene," pravi Mitja Blažič.
Mitja Blažič, znani aktivist za pravice gejev in lezbijk, je v MMC-jevi klepetalnici povedal, da se v Sloveniji še vedno ne počuti povsem varno. Pred dnevi je sodišče obsodilo tri mlade nasilneže, ki so pred leti napadli Cafe Open, kjer je potekalo literarno srečanje v okviru Parade ponosa, in poškodovali tudi Blažiča.
A homofobni napadi na Cafe Open se nadaljujejo, v Ljubljani so nestrpneži napadli italijanskega aktivista in geja iz Velike Britanije. "Policija se zelo trudi, bo pa potrebno še nekaj aktivnosti, da bo v celoti razumela razliko med napadom iz sovraštva in navadnim gostilniškim pretepom. Delamo na sodelovanju in mislim, da smo na dobri poti," o varnosti v Sloveniji danes pravi Blažič.
Varno se počuti v večjih evropskih prestolnicah
Sam se najbolj varno počuti v vseh večjih evropskih prestolnicah, kjer se lahko mirno s partnerjem sprehaja z roko v roki. Prav zato bi si tudi v naši državi želel bolj odprto družbo sprejemanja, spoštovanja in solidarnosti. Istospolno usmerjeni posamezniki in njihova skupnost morajo namreč po Blažičevih besedah vsako leto ponovno pojasnjevati, zakaj prirejajo Parado ponosa, medtem ko se za druga javna zborovanja ali cerkvene procesije ljudje to ne sprašujejo.
"Parada ponosa je praznik skupnosti"
"Parada ponosa pa je praznik LGBT skupnosti, kot je npr. v Brdih Praznik češenj, praznik skupnosti. Na tem prazniku javnosti med drugim pokažemo ustvarjalnost, življenje in delo naše skupnosti. Predvsem pa je parada pri nas vselej obnovitev političnih prizadevanj za enakopravnost in vsakoletna zaveza, da bomo s temi prizadevanji nadaljevali. In ja, je javna prireditev, na kateri s ponosom pokažemo, da smo, živimo tu in delamo in nas ni sram in se nismo pripravljeni skrivati, čeprav bi nas del javnosti zelo rad videl zaprte med štirimi stenami."
Transparent ni bil sovražen
Dotaknil se je tudi pomena enega izmed transparentov na letošnji paradi - "Raje epruveta kot Cukjati za očeta". "Zanimivo je, kako je nekatere kroge transparent s Cukjatijem zmotil, ko pa je ravno Cukjati v parlametu govoril o zdravljenju homoseksualnosti in nas skoraj v vsakem nastopu grobo žalil, so ti isti krogi bili tiho. Transparent s Cukjatijem je žaljiv, ni pa sovražen, saj ne spodbuja k sovražnosti in neenakopravnosti, pač pa izraža neko stališče," pravi Blažič, ki pa se strinja z varuhinjo človekovih pravic, da taki transparenti gotovo ne prispevajo k vzdušju sprejemanja in sožitja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje