Čeprav je delež gradbeništva v BDP-ju zelo visok, gradbeništvo ne sme imeti "naivnih iluzij", da bo vlada reševala tudi tisto, za kar ni treba, da se reši, je dejal Borut Pahor. "Vlada ne bo subvencionirala razlike med tržno ceno stanovanj in tisto, ki so si jo gradbeniki zamislili v času, ko so stanovanja gradili," je opozoril.
Gradbeništvo nas vleče nazaj prav za toliko, kot je v letih 2006, 2007 in delu leta 2008 pregrevalo konjunkturo. Za toliko zdaj zamrzuje recesijo, opozarja Pahor. A to ne pomeni, da vlada gradbeništvu ne bo pomagala, le da ta pomoč ne bo takšna, kot bi si jo morda želeli v gradbeni panogi. Premier tako obljublja pomoč v obliki omogočanja poslov - za zdaj predvsem v tujini, vrnili pa se bodo tudi v Slovenijo - in napoveduje vrsto projektov na železnicah in v prometni infrastrukturi.
Vlada je sicer obravnavala sveženj zakonov s področja delovne zakonodaje, neodvisno študijo o gradnji bloka TEŠ 6 in začela razpravo o pripravi sprememb državnega proračuna za leti 2011 in 2012.
Sveženj delovne zakonodaje po rednem postopku v DZ
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je ob predstavitvi svežnja treh zakonov s področja delovne zakonodaje na očitke, da zakoni niso usklajeni z vsemi socialnimi partnerji, dejal, da se je vlada pripravljena pogajati naprej. Poudaril je, da so spoštovali nasvete ESS-ja in da namen vlade ni zmanjševanje že pridobljenih pravic delavcev, ampak zagotavljanje hitrejšega prehajanja med delovnimi mesti, med poklici in delodajalci.
Vlada je sprejela tri zakone: zakon o urejanju trga dela, zakon o malem delu in zakon o spremembah zakona o delovnih razmerjih. Zakoni gredo v redno proceduro v državnem zboru, prva obravnava pa naj bi se zgodila še pred počitnicami. Zakon o malem delu naj bi začel veljati 1. 1. 2012, je še dejal Svetlik.
"Ne moremo čakati na vsa soglasja"
O sodelovanju s socialnimi partnerji je govoril tudi premier. "Sem premier, ki ima odgovornost, odgovornost vlade je, da izvleče državo iz te krize. Če bi vedno čakali na vsa soglasja socialnih partnerjev, ne bi nikoli izvedli nobene reforme," se je Pahor odzval na proteste, ki so jih pred vlado dopoldne izvedli sindikati. Opozoril je, da je Slovenija lani "izjemno okrepila elemente socialne kohezije", saj se je zato porabilo 44 odstotkov državnega proračuna. Prepričan je, da je prav to razlog, da tisti z najnižjimi plačami in brezposelni zdaj ne nosijo bremena krize v tolikšni meri, kot bi ga, če vlada teh ukrepov ne bi sprejela.
Stožice so projekt mestnih oblasti, ne države
Pahor je govoril še o projhektu Stožice in poudaril, da vlada denarja iz državnega proračuna temu projektu ne bo namenila. Zanikal je, da bi NLB-ju dajal kakršne koli nasvete glede kreditiranja projekta, in poudaril, da so Stožice projekt mestnih oblasti, ne države, ki je za mnenje o tem niihče ni nikoli povprašal.
TEŠ: Študija kaže na pomanjkljivosti pri vodenju projekta
Vlada je na seji potrdila pismo o podpori za odobritev dolgoročnega pojila Evropske banke za obnovo in razvoj v višini 200 milijonov evrov. S posojilom naj bi se financiral projekt nadomestnega bloka v Termoelektrarni Šoštanj, podpora pa ne pomeni poroštva države, je pojasnil minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Višina obrestne mere še ni določena, Lahovnik pa pričakuje, da bo primerljiva s tistimi, ki jih EBRD daje za podobne projekte.
Gre za izraz politične volje vlade, da projekt podpre, ker meni, da je ključen za energetsko prihodnost Slovenije, je dejal Lahovnik. Vlada se je seznanila tudi z nadomestno študijo EBRD-ja, povezano z gradnjo TEŠ 6, ki je po besedah ministra zelo temeljita in ponekod kritična do vodenja projekta. Lahovnik meni, da študija kaže, da projekt v preteklosti ni bil voden optimalno. Čez nekaj dni poteče tudi rok, do katerega mora HSE vladi poročati o ukrepih, ki se nanašajo na upravljanje in nadzor investicije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje