Na seji odbora DZ-ja za delo in družino, ki je kot matično telo začel obravnavo zakonika, je sodelovalo več zagovornikov in nasprotnikov novega družinskega zakonika. Zakonik je podprla Maja Šorli iz organizacije istospolnih Legebitra. "Ne škodujte našim otrokom in nam z nabiranjem političnih točk. Otroci so naše največje bogastvo," je dejala članom odbora.
"Zakonska zveza moškega in ženske najbolj zdrava skupnost"
Predstavnik Komisije za pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK) Tadej Strehovec je na seji odbora za delo in družino dejal, da zakonska zveza kot skupnost moškega in ženske ni samo del katolištva, ampak je univerzalno pojmovanje zakonske zveze.
"Presenečajo nas izjave vlade in politikov, ki v slovenski javnosti ustvarjajo vnašajo pojme, kot so tradicionalna družina ali katoliška družina," je povedal. Kot je poudaril, je mogoče govoriti le o konvencionalni družini, ki jo sestavlja moški in ženska in, če je mogoče, tudi otrok. "Tak univerzalni pogled je lasten vsem religijam in kulturam skozi vso človeško zgodovino," je dejal in zatrdil, da je najbolj zdrava skupnost zakonska zveza moškega in ženske. Po njegovih besedah le konvencionalna skupnost dolgoročno družbi omogoča preživetje.
Proti nastopu Strehovca je protestiral Vito Rožej (Zares), saj je menil, da ni bil v skladu z razpravo o prvem členu zakonika. Temu je oporekal poslanec SDS-a France Cukjati. Prepričan je namreč, da ima javnost pravico vedeti, kaj meni o zakoniku institucija, ki predstavlja 58 odstotkov Slovencev, in ne samo to, kaj o zakoniku meni 30 registriranih istospolnih skupnosti.
Zapleti glede vabljenih
Na začetku seje je prišlo do zapletov, zato je predsednica odbora za delo in družino Andreja Črnak Meglič na predlog Alenke Jeraj (SDS) za pol ure prekinila sejo odbora. Jerajeva je Črnak Meglič očitala, da so med vabljenimi na današnjo sejo odbora v izraziti prednosti tisti, ki podpirajo novi družinski zakonik, čeprav je javno mnenje o družinskem zakoniku drugačno. Predsednico odbora je poslanka SDS-a tudi vprašala, zakaj na sejo niso povabili tistih organizacij, ki jih je predlagala največja opozicijska strank.
Preložitev obravnave zakonika je predlagal vodja poslancev SLS-a Jakob Presečnik. V tem času bi po njegovih besedah znova preučili sporne dele zakonika. Proti temu so v SD-ju, prav tako je proti ustavljanju obravnave zakonika minister za delo in družino Ivan Svetlik.
Svetlik: Zakonik krepi vlogo države v korist otroka
Po Svetlikovih besedah zakonik med drugim krepi vpliv države znotraj družine v korist otroka in omogoča svobodno izbiro glede oblikovanja družinske skupnosti. Temu je oporekal Cukjati, ki je prepričan, da istospolna skupnosti ni družina. Zanima ga tudi, kaj je mislil minister pod svobodno izbiro glede oblikovanja družinske skupnosti. Vprašal se je, ali je pri tem mislil na skupnost dveh ostarelih bratov, ki živita skupaj, ali skupnost tete in nečaka.
"Zakaj vse omejevati na seksualnost. Zakaj tudi skupnost brata in sestre ne bi mogla biti življenjska skupnost. Življenjska skupnost, ne zakonska skupnost," je še dejal Cukjati.
Shod nasprotnikov zakonika pred DZ-jem
Pred začetkom seje se je pred DZ-jem zbralo okoli sto ljudi, članov civilne iniciative za družino, ki jo vodi Aleš Primc, in članov NSi-ja. Ob tem je Primc medijem povedal, da so se zbrali zato, da branijo družino, očetovstvo in materinstvo in temeljne pravice otrok do mame in očeta. Kot je tudi pojasnil, si bodo še naprej prizadevali, da se predlagani družinski zakonik spremeni. "Če bi bil pa zakonik sprejet tak, kot je predlagan, bo treba uveljaviti vse demokratične inštrumente, ki ljudstvu omogočajo, da zavrne odločitve DZ-ja," je napovedal in poudaril, da je referendum zadnja možnost.
Pred DZ-jem je izjavo za medije dala tudi predsednica zunajparlamentarnega NSi-ja Ljudmila Novak, ki je dejala, da Nova Slovenija protestira, ker ni bila danes povabljena na sejo odbora za delo in družino. "To se nam zdi nedemokratično," je poudarila. Vladajoča koalicija po njenih besedah deluje tudi v nasprotju "s svojo bazo" in večino slovenskih državljanov.
Črnak Megličeva: Primc zavaja
Vodja civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc zavaja javnost s trditvami, da je javnost izključena pri obravnavi novega družinskega zakonika, je na današnjem brifingu SD-ja pred sejo odbora dejala Črnak Megličeva.
Predsednica odbora za delo in družino je znova povedala, da je bila v zadnjih dneh sama in tudi njeni poslanski kolegi "zasuti s pismi, ki jih na žaljiv način pošilja Primc".
V pismih vodja civilne iniciative po besedah Črnak Megličeve očita nedemokratično proceduro in izključevanje javnosti pri obravnavi novega družinskega zakonika, in sicer zato, ker na sejo odbora ni želela povabiti vseh, za katere je Primc želel, da bi sodelovali. To je po mnenju predsednice odbora zavajanje javnosti.
Družinski zakonik: Korak nazaj ni več mogoč
Zatrdila je, da je na današnjo sejo odbora, ki bo obravnaval novi družinski zakonik, povabila 15 predstavnikov civilne družbe in strokovnjakov. Njena izbira sodelujočih je bila uravnotežena, je zagotovila in dodala, da ne obstajajo sami "vaši" in "naši", ampak tudi nevtralni strokovnjaki. Strokovnjaki, je nadaljevala predsednica odbora, niso enotni glede rešitev, ki jih prinaša novi družinski zakonik.
Črnak Megličeva je pojasnila, da je Primcu odgovorila pisno, vendar je "to očitno bob ob steno". "Niti na svoji spletni strani, na kateri pozivajo k javni vstaji proti družinskemu zakoniku, nismo bili vredni, da se omenjajo naši odgovori," je dejala. Ob tem je dodala, da pričakuje, da bo Primc, ki je povabljen na sejo odbora, lahko kakovostno predstavil svoje argumente.
Na zakonik 170 dopolnil
Kot je znano, predlog družinskega zakonika že od same predstavitve močno razdvaja strokovno in politično javnost, in sicer zlasti zaradi širjenja koncepta družine - jabolko spora ostaja pravica istospolnih do posvojitve otrok. Matični parlamentarni odbor bi moral drugo branje opraviti že 6. aprila, a je bila seja prestavljena, ker do takrat niso bila pripravljena vsa dopolnila.
Pojasniti velja, da so se pripombe nanašale na več kot 130 od skupno 302 členov predloga zakona. Na zakonik je bilo tako do tega dne skupaj vloženih že več kot 170 dopolnil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje