Sindikati so namreč predlagali izplačilo nagrade vsakemu od zaposlenih, z upravo pa so se uskladili, da bo ta znesek 250 evrov. Na Darsu je zaposlenih 1.234 ljudi, kar znese 308.000 evrov za nagrade. Poleg tega pa si želijo predsednik uprave Tomislav Nemec in še štirje člani uprave razdeliti nekaj manj kot 90.000 evrov. Na Darsu poudarjajo, da so nagrade v skladu s pogodbami in priporočili vlade ter da družba obvladuje poslovanje tudi med krizo ter da poslovanja ne gre povezovati z zadolženostjo družbe. Ta znaša tri milijarde evrov, a je Dars kljub temu pretekli teden sklenil novi posojili v skupnem znesku 127 milijonov evrov, v primerjavi z letom 2007 pa so se lani za tri milijone, na 30 milijonov evrov, zvišali stroški dela. V enem letu in pol pa se je število zaposlenih povečalo za več kot sto, poroča TV Slovenija.
Vlačič: Če bo nadzorni svet nagrade odobril, ne izključujem zamenjav
Minister za promet Patrick Vlačič meni, da čas za nagrade ni primeren, saj gre za težko odbobje. Posebej pa to ni primerno v državnem podjetju, ki večino denarja dobi od države. Svoje stališče je predstavil tudi nadzornikom Darsa. Ob tem je dodal, da ne izključuje zamenjav, če bo nadzorni svet nagrade članom uprave odobril. Seja nadzornega sveta naj bi bila v drugi polovici julija.
Zakaj so iz zakona izvzeti stečajni upravitelji?
Čeprav so vse stranke podprle zakon, ki predvideva skoraj 50-odstotno obdavčitev menedžerjev, pa se nekateri niso strinjali s časovno omejitvijo zakona in dejstvom, da ne zajema tudi stečajnih upraviteljev. Kot je znano, zakon predvideva 49-odstotno odbavčitev menedžerjev, če njihova plača presega 12.500 evrov, letna nagrada 25.000 evrov, odpravnina pa 75.000 evrov, a velja le za menedžerje tistih podjetij, ki prejemajo državno pomoč, zakon pa naj bi veljal do konca leta 2010.
Vili Trofenik iz Zaresa je opozoril, da gre za izredni ukrep, ki je namenjen prek davka vrniti del javnih sredstev, ki so se prelila v zasebne žepe. Bogdan Barovič (SNS) pa je izpostavil, da si bo menedžer v enem letu in pol omejil plačo na 12.499 evrov, prihodnja leta pa si jo bo dvignil na 30.00, 40.000 in 50.000 evrov. Rudolf Petan (SDS) pa je dejal, da se likvidacijski upravitelji kopljejo v stotisoč evrih, a se nihče nič ne vpraša, disciplinira pa se menedžerje, ki skrbijo za 8.000 delavcev. O zakonu bodo poslanci glasovali prihodnjo sredo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje