Tridnevnega srečanja, posvečenega ohranjanju spomina in vrednot, se je udeležilo približno 60 nekdanjih taboriščnic iz Ravensbrücka in Auschwitza, na osrednjo slovesnost pa jih je prišlo okrog 150.
Sporočilo mladim: Upamo, da ne boste nikoli doživeli naše usode
"Srečujemo se, da se spet počutimo mlajše. Srečanje nam daje energijo za daljše življenje," je dejala predsednica taboriščnega odbora Ravensbrück Marta Vulič. Za mlade, ki si grozote, ki so jih preživele, danes težko predstavljajo, ima le eno sporočilo - da ne bi nikoli doživeli njihove usode. Današnja mladina bi potrebovala malo več domoljubja; denar ni vse, največje bogastvo je ljubezen do sočloveka, je zatrdila.
Jelušičeva: Od vas se moramo naučiti solidarnosti
Udeleženke je nagovorila tudi obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki je izpostavila moč solidarnosti in zmago nesebičnosti nad sovraštvom. "S svojim pogumom, požrtvovalnostjo in neizmerno solidarnostjo ste dokazale, kako se je treba boriti proti vojni," je dejala in obenem poudarila, da so vojne najbrezobzirnejše do najranljivejših, do žensk in otrok.
Jelušičeva je poudarila še pomen osebnih pričevanj in spominov nekdanjih taboriščnic ter internirank. "Te solidarnosti in nesebičnosti se moramo naučiti od vas, vedeti moramo, da jo bomo še velikokrat potrebovali, tudi danes," je dejala.
Z območja Slovenije je bilo med 2. svetovno vojno v različna taborišča izseljenih 63.000 ljudi. Koncentracijska taborišča Auschwitz, Ravensbrück, Mauthausen, Rab, Gonars in številna druga so zato v kolektivnem spominu slovenskega naroda, poudarjajo organizatorji srečanja, koordinacijski odbor žrtev vojnega nasilja - Taboriščni odbor Ravensbruck - Auschwitz. Po podatkih odbora je v Sloveniji živih še 327 nekdanjih taboriščnic iz največjega ženskega koncentracijskega taborišča Ravensbrück in iz taborišča Auschwitz.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje