Foto: Radio Maribor/Pixabay
Foto: Radio Maribor/Pixabay

V soboto bo obravnaval še predlog sprememb proračuna za leto 2023, oba pa bo DZ potrjeval prihodnji teden.

Člani odbora za finance so se s predlogom proračuna za leto 2024 seznanili že pred štirimi tedni, ko je finančni minister Klemen Boštjančič povedal, da ob odpravljanju posledic epidemije covida-19 in spopadanju z energetsko krizo zagotavlja varen javnofinančni okvir za dostojno življenje prebivalcev in nemoteno delovanje gospodarstva ter obljublja konkurenčno okolje za vlagatelje.

Od takrat se gospodarske napovedi niso spremenile, je povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Saša Jazbec. "Ostajajo pa negotove razmere, povezane tako z energetsko krizo kot z inflacijo in ovirami v dobavnih verigah," je dodala.

Vlada je tako v dopolnjenem predlogu proračuna za leto 2024, ki ga je pripravila po tem, ko so se oktobra s proračunskimi načrti seznanili člani odbora za finance in tudi druga delovna telesa državnega zbora, pustila prihodke in odhodke enake, kot jih je predstavila oktobra.

Primanjkljaj 1,72 milijarde evrov

V državni proračun naj bi se leta 2024 steklo 13,79 milijarde evrov, odhodki pa so določeni v znesku 15,51 milijarde evrov. Primanjkljaj naj bi tako znašal 1,72 milijarde evrov.

Je pa vlada v dopolnjenem predlogu izvedla nekatere spremembe, in sicer je znotraj finančnih načrtov ministrstev za infrastrukturo ter izobraževanje, znanost in šport prerazporedila skupaj 21 milijonov evrov za investicije v cestno in športno infrastrukturo.

Za današnjo obravnavo sta poslanski skupini opozicije vložili še 37 dopolnil v skupni vrednosti nekaj več kot 688 milijonov evrov, od katerih odbor za finance kot matično delovno telo ni podprl nobenega. Svojih dopolnil ni pripravil.

V soboto bo imel odbor na dnevnem redu še predlog sprememb proračuna za leto 2023, proračunske dokumente za prihodnji dve leti pa bo DZ potrjeval na redni novembrski seji, ki se začne v ponedeljek.