Sprejela je namreč sklep, da se za potrebe nujne pomoči socialno ogroženega prebivalstva uporabi blago iz državnih blagovnih rezerv, in sicer 240.000 kilogramov moke, 120.000 kilogramov soli, 240.000 litrov olja, 120.000 kilogramov sladkorja, 300.000 litrov mleka in 180.000 kilogramov testenin.
Skupna vrednost brez DDV-ja znaša dobrih 1,25 milijona evrov, z DDV-jem pa skoraj 1,37 milijona evrov, so sporočili z ministrstva za delo.
Živila iz blagovnih rezerv se bodo sprostila v treh obdobjih od maja do oktobra Rdečemu križu Slovenije (RKS) in Slovenski Karitas. Odločitev vlade so pri RKS-ju, kjer s prehrambnimi izdelki pomagajo več kot 156.000 socialno ogroženim posameznikom, že pozdravili. Kot je v pisnem odzivu zapisal generalni sekretar Danijel Starman, bodo s hrano iz blagovnih rezerv bistveno prispevali k lažjemu in dostojnejšemu preživetju socialno ogroženih, prav tako bodo s tem zagotovili kontinuirano oskrbo ogroženih z osnovnimi živilskimi izdelki.
Zamuda nastala zaradi institucij EU-ja
Motnja preskrbljenosti se je po pojasnilu ministrstva za delo zgodila zaradi ustanovitve novega sklada evropske pomoči za najbolj ogrožene za obdobje od leta 2014 do 2020.
Sklad pomeni nadaljevanje programa Evropske unije dobava hrane iz intervencijskih zalog v korist najbolj ogroženih oseb v EU-ju, ki pa se je zaradi pomanjkanja zalog hrane v letu 2013 končal. Ministrstvo je priprave vseh ključnih podlag za izvajanje in črpanje sredstev iz sklada začelo že lani, vendar so institucije EU-ja podlage za izvajanje sklada sprejele zelo pozno.
Vlada je kot organ upravljanja imenovala ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter mu naložila, da izpelje vse postopke nabave hrane in izbora partnerskih organizacij, ki bodo razdeljevale pakete hrane najbolj ogroženim in izvajale dejavnosti za njihovo boljšo socialno vključenost, še preden Evropska komisija potrdi operativni program za materialno pomoč najbolj ogroženim.
Junija javno naročilo za nabavo hrane
Javno povabilo za izbor partnerskih organizacij bo objavljeno zadnji teden maja, javno naročilo za nabavo hrane pa v prvi polovici junija. Postopek nabave hrane zaradi evropskih pravil traja nekaj mesecev, paketi s hrano iz novega sklada bodo tako na policah humanitarnih organizacij jeseni.
Sloveniji je za sedemletno obdobje dodeljenih 20,5 milijona evrov evropskih sredstev, kar predstavlja 85 odstotkov vseh upravičenih izdatkov, 15-odstotni delež pa bo Slovenija zagotovila iz državnega proračuna. V prvih dveh letih izvajanja operativnega programa bo na voljo pomoč le v obliki hrane, pozneje pa tudi v obliki določenih osnovnih materialnih dobrin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje