Na posvetu v Državnem svetu sodelujejo tudi minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Miran Gajšek, državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner ter prek videonagovora evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira. Svoj pogled bodo predstavili tudi sindikati in gospodarstvo.
Iz sindikata Premogovnika Velenje so sporočili, da bodo v podporo posvetu nanj prišli v malo večjem številu. Če v dvorani ne bo prostora za vse udeležence, bodo izvedli miren protestni shod na platoju pred DZ-jem.
Protest pred DZ-jem
Sprejem pri premierju Golobu
Predsednik vlade Robert Golob je že sprejel predstavnike lokalne skupnosti Šaleške doline, Sindikata Premogovnika Velenje, sindikata Teša in podjetja Holding Slovenske elektrarne (HSE). "Nezaslišano in nedopustno je, da rudarji živijo v strahu za svojo prihodnost, ljudje pa za toplino svojih domov. Za zagotovitev energetske stabilnosti, ohranitve delovnih mest in socialne varnosti rudarjev in njihovih družin so potrebni ukrepi," so ob napovedi srečanja Golobove navedbe v nedavnem intervjuju za STA poudarili v premierjevem kabinetu.
Ob tem je Golob dodal, da ni sprejemljivo pričakovati, da bodo nadaljevali dosedanje prakse, "kjer stotine milijonov evrov iz državnega proračuna prispevajo slovenski državljani, težave pa se zanemarjajo in pometajo pod preprogo".
Prvi, po Golobovih besedah zgolj prehodni, korak pri reševanju delovnih mest in oskrbe s toploto Šaleške doline bo predstavljal interventni zakon o Tešu, katerega osnutek je še posebej v lokalni skupnosti naletel na velik odpor. Po končani javni obravnavi je osnutek zakonskega predloga, ki ga pripravlja ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, trenutno v usklajevanju z deležniki.
Interventnemu zakonu bosta v prihodnjem letu sledila zakon o zapiranju premogovnika in zakon o prestrukturiranju šaleške regije, ki naj bi prinesla trajne rešitve.
V ponedeljek se tudi izteka javna obravnava osnutka zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki so ga pripravili na ministrstvu za naravne vire in prostor in ki določa, da se pridobivanje premoga v rudniku opusti do 31. decembra 2033. Velenjski mestni svetniki so sicer prejšnji teden izrazili pričakovanje, da se javna obravnava osnutka zakona podaljša.
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj pa pripravlja osnutek zakona o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije, ki naj bi šel v javno obravnavo do konca leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje