Nekdanji kulturni minister je poudaril, da NSi noveli zakona nasprotuje, ker menijo, da je nepotrebna in škodljiva s političnega in pravnega zornega kota.
Politično škodljivost vidijo predvsem v skrivanju podatkov iz pretekle in polpretekle zgodovine, ki bi lahko vplivali na odločanje slovenskih volivcev. Pravna škodljivost pa je po njihovem mnenju izražena v zapletanju pravne ureditve in morebitnih kompetenčnih sporov dveh komisij, delujočih na istem področju.
V NSi-ju so prepričani, da je varovanje arhivskega gradiva dobro urejeno z veljavnim zakonom iz leta 2006 in dodatno sprejeto uredbo.
"Strah pred vsebino arhivov"
Najverjetnejši razlog, zakaj želi vlada obstoječi zakon novelirati, se po Dularjevih besedah skriva v bojazni nekaterih političnih krogov pred razkritjem "zanje neprijetnih podatkov pred demokratizacijo in osamosvojitvijo Slovenije".
Ob tem je dodal, da ko so med njegovim ministrovanjem med letoma 1996 in 1997 v parlamentu sprejemali prvi zakon o arhivih, LDS in stranke blizu takratni največji koalicijski stranki "hudo nasprotovale širokemu odpiranju arhivov in so skušale dostopnost zmanjšati na minimum. In danes je podobna situacija kot takrat."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje