SDS, SNS in SLS so se za preiskovalno komisijo v zvezi z ravnanjem ministra in predsednika Zaresa Gregorja Golobiča zavzeli zato, ker bi radi ugotovili, ali se je Golobič izognil plačevanju davkov v Sloveniji, ali je ravnal koruptivno pri pridobivanju posojil, ki jih je odobril NLB in ali je prišlo do klientelizma in korupcije pri pridobivanju znatnih nepovratnih sredstev in poslov za podjetja v skupini Ultra. Preiskava naj bi tako razjasnila ministrovo dejansko premoženjsko stanje, predvsem pa izvor tega premoženja, saj opozicija meni, da prvak Zaresa protikorupcijski komisiji ni prijavil vsega. Navaja tudi, da naj bi imel še dva dodatna poštna predala na Nizozemskem in v Singapuru.
Jože Tanko (SDS) meni, da je preiskava o ravnanju Gregorja Golobiča edina možnost, saj ni zadovoljivih odgovorov. Golobič pa, da poskus političnega umora vodijo strah, maščevanje in slaba vest.
Tanko: Člani vlade udeleženi v številnih sumljivih poslih
Tanko je v imenu predlagateljev dejal, da je objava podatkov o premoženjskem stanju Golobiča, v primerjavi s tistimi, ki jih je pokazal predsednik protikorupcijske komisije, "zares pokazala pravi obraz nove politike, ki je zavela po volitvah". "Pokazalo se je, da zakoni in načela ne veljajo za vse enako, da imajo nekateri posamezniki izjemno močno politično in institucionalno zaščito." Dodal je, da stranke na vladni strani na videz odločno predlagajo protitajkunske ukrepe, po drugi strani pa iz teh strank prihajajo javni funkcionarji, za katere obstaja utemeljen sum, da so bili in so udeleženi v številnih sumljivih poslih. Izstopajo posli Ultre z Mercatorjem in Mestno občino Ljubljana ter visoka posojila, ki jih je Ultri dodelil NLB in "ki so po poročanju medijev neustrezno zavarovani".
Golobič: Namen je zasesti čim več medijskega prostora
Na navedbe se je Golobič že odzval, dejal pa je, da je vsebina tega medijsko-političnega linča, ki ga uprizarjajo podpisniki zahteve za uvedbo preiskave, na čelu s stranko SDS in Janezom Janšo, zasesti čim več medijske pozornosti, brez razprave na poslagi dejstev. Dodal je, da pobudnike vodi strah pred razkritjem tega, kar so počeli, ko so imeli oblast in se najbolj izkazuje v slabem stanju, v katerem so se znašla "po njihovem kadrovskem pustošenju in finančnih operacijah" najboljša slovenska podjetja.
Golobič meni, da preiskavo vodi maščevanje, saj je tudi ustanovitev stranke Zares prispevala k temu, da je "roparska politična opcija" izgubila prejšnje parlamentarne volitve. Slaba vest pa jih po njegovem mnenju vodi zato, ker s svojim delom in ekipo, ki vodi ministrstvo za visoko šolstvo, dokazujejo, da je to ministrstvo lahko pomembno ministrstvo, kjer se da veliko storiti in premakniti.
Globa zaradi neobjave popravka
Zaradi poročanja o Ultri so že oglobili Televizijo Slovenija. Medijski inšpektor se je tako odločil, ker TV Slovenija ni objavila popravka, ki so ga zahtevali v Ultri. Podjetje vztraja, da je TV Slovenija napačno poročala o nezavarovanih posojilih Ultre. Kot poročajo na televiziji, o ponarejenih bančnih dokumentih govori tudi Golobič, vendar tega, da niso pristni, do zdaj v banki še niso uradno potrdili.
TV Slovenija se je na globo že pritožila, odgovorni urednik informativnega programa Rajko Gerič pa je podjetje Ultra in ministra Golobiča pozval, naj razkrijejo kreditne pogodbe. Gerič je še dodal, da jih skuša medijski inšpektor utišati. Po njegovem menju ima javnost pravico izvedeti, "kako so podjetja in posamezniki prišli do šestmilijonskega kredita pri državni banki, medtem ko danes podjetja v Sloveniji do tega težko pridejo".
Delovanje nacionalne televizije v primeru poročanja o Ultri pa je po Golobičevem mnenju ilustracija načina delovanja neke politične opcije in zlorabe medijev, ki si jo lahko privošči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje