DZ končuje decembrsko sejo. Foto: Televizija Slovenija/zajem zaslona
DZ končuje decembrsko sejo. Foto: Televizija Slovenija/zajem zaslona

Predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in prehodno obdobje za izvajanje pravice do pomoči na domu, uvaja poenostavitve za invalidne osebe in krepi mrežo izvajalcev. Poglavitna namena sta boljša podpora uporabnikom ter dolgoročna stabilnost sistema, so pojasnili na ministrstvu za solidarno prihodnost.

DZ bo na redni seji po skrajšanem postopku obravnaval tudi vladni predlog novele zakona o nadzoru državne meje, ki sledi spremenjenim okoliščinam dela policije po vstopu Hrvaške v schengensko območje, s čimer so vse kopenske meje Slovenije postale notranje schengenske meje.

Dokončno bodo poslanci odločali o predlogu novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki so jo vložili koalicijski poslanci in prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih simbolov.

Interventni ukrepi dostopnost v zdravstvu

Na izredni seji pa bo DZ obravnaval vladni predlog zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu, ki med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni zdravstva, tudi dodatek specializantom družinske medicine 1000 evrov mesečno.

Državni sekretar Iztok Kos je za Radio Slovenija povedal, da bodo dodatek, če bo zakon sprejet, še naprej prejemale ambulante družinske medicine in pediatrije za povečan obseg dela ter zaposleni v ambulantah z več opredeljenimi pacienti. "S predlagano ureditvijo se bodo zagotovila sredstva za financiranje 40 dodatnih specializacij s področja klinične psihologije," je dodal.

Poslanci bodo obravnavali tudi novelo zakona o lekarniški dejavnosti, Vladni predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti je predvidel ureditev ugovora vesti farmacevtov, a so poslanci Svobode in Levice z dopolnilom na odboru DZ-ja člen spremenili tako, da farmacevti ugovora vesti ne bi več mogli uveljavljati.

Proti uvedbi ugovora vesti farmacevtov je bil tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje. "Takšna ureditev, da lahko mag. farmacije odkloni izdajo zdravila in osebo napoti k drugemu oziroma celo v drugi kraj, v neko drugo lekarno, se nam še posebej zdi problematična v primeru manjših in odročnejših krajev, ki žal nimajo tako razvejane mreže lekarn," je za Radio Slovenija povedal Klemen Ganziti.

Predlog novele med drugim prinaša tudi financiranje specializacij farmacevtov iz proračuna, kar bo državo stalo okoli 2,2 milijona evrov letno.

"To po eni strani pomeni podporo kariernemu razvoju zaposlenih farmacevtskih strokovnih delavcev in to, da bomo zagotovo pridobili kak kader več v zdravstvu," je za Radio Slovenija povedala predsednica Lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič.

Predlog uvaja tudi zagotavljanje zdravil za gorsko reševalno službo, kar do zdaj ni bilo urejeno.

V živo