V živo

Noveli zakona o dohodnini ter zakona o DDV-ju je DZ pred dvema tednoma sprejel v okviru širšega svežnja davčnih sprememb. Kot je takrat pojasnjevala vlada, je spremembe predlagala za večjo konkurenčnost gospodarstva, privabljanje delovne sile ter spodbujanje inovacij in naložb.

V živo iz državnega zbora

Neposreden prenos izredne seje državnega zbora lahko od 10. ure dalje spremljate na 3. programu Televizije Slovenija.

Državni svetniki so na oba zakona izglasovali odložilni veto prejšnji teden. Novela zakona o dohodnini po besedah državnega svetnika Bojana Kekca namreč ne naslavlja bistvenih izzivov konkurenčnosti in ni skladna z ustavnim načelom enakopravnosti in pravne države. "Predvsem pa na njeni podlagi podjetja ne bodo mogla privabiti oz. zadržati visoko usposobljene delovne sile," je dejal o olajšavi za mlade do 40 let, ki bi se v Slovenijo vrnili po dveh letih dela oz. študija v tujini ali pa so tu zaposleni tuji državljani. Strokovnjakom, ki celotno kariero ostajajo v Sloveniji, teh spodbud ne ponuja, je opozoril.

Državni svet nasprotuje tudi znižanju meje za vstop v sistem t. i. normirancev s 100.000 na 60.000 evrov letnega prometa. Takšno znižanje je preveč rigorozno, je dejal Kekec. Nasprotoval je še nekaterim drugim določbam, med drugim krčenju bonitet za električna službena vozila, kar se mu zdi v nasprotju s cilji zelenega prehoda.

Poslanci so tako morali o noveli zakona, katere uveljavitev je predvidena 1. januarja 2025, glasovati še enkrat. Za je glasovalo 50 poslancev Svobode, SD-ja in Levice, proti je bilo 28 opozicijskih poslancev.

Zadostna podpora tudi za vnovično potrditev novele zakona o DDV-ju

Z novelo zakona o DDV-ju se medtem v slovenski pravni red prenašata dve evropski direktivi, vlada pa je vanjo vključila še nekatere druge rešitve. Kekec je opozoril, da se z določbami o vodenju dodatnih evidenc in širokega nabora podatkov nalaga zavezancem dodatne administrativne in stroškovne obremenitve. "Sporna je tudi izločitev dobave pijač z dodanim sladkorjem ali sladili iz obdavčitve z znižano stopnjo DDV-ja," je dejal. Višji DDV na sladke pijače po njegovih besedah ne bo zmanjšal porabe nezdravih pijač in torej ne bo imel pričakovanih ugodnih učinkov za zdravstveno blagajno.

DZ je novelo zakona o DDV-ju, katere uveljavitev je prav tako predvidena 1. januarja 2025, pri ponovnem odločanju potrdili z 48 glasovi za in 26 proti. Medtem ko so jo poslanci koalicije hvalili, ker da med drugim prinaša razbremenitve za zavezance, so ji v opoziciji nasprotovali. "Gre za še enega od zakonov, ki pod navidezno skrbjo za gospodarstvo vsebuje vse kaj drugega," je dejal Franc Rosec (SDS). Jernej Vrtovec (NSi) pa je vladi očital, da zvišuje davke pod krinko zdravega načina življenja.

Znova potrjen tudi zakon o izvrševanju proračunov

S 50 glasovi za in 26 proti so poslanke in poslanci vnovič potrdili tudi zakon o izvrševanju proračunov za leti 2025 in 2026. Nanj so državni svetniki izglasovali veto, ker je DZ v postopku sprejemanja proračuna za leto 2025 potrdil dopolnilo, s katerim so jim v korist onkološkega inštituta odvzeli nekaj manj kot pol milijona evrov.

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Katja Božič je povedala, da je bil obseg sredstev v finančnem načrtu državnega sveta za leto 2024 določen v vrednosti 3,2 milijona evrov, do 27. novembra pa so odhodki tega organa znašali 2,5 milijona evrov. Za leto 2025 je kljub zmanjšanju sredstev obseg določen v vrednosti 3,4 milijona evrov in pričakovati je, da bo to zadostovalo za njihovo nemoteno delovanje.

"V primeru izkazanih utemeljenih potreb je izjemoma možno zagotoviti dodatna sredstva," je dodala. Kot je spomnila, je DZ potrdil predlog določbe, na podlagi katere se sredstva proračunske rezervacije porabijo za tiste namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva ali niso zagotovljena v zadostnem obsegu, omogočajo pa nemoteno izvrševanje proračuna v tekočem letu in so namenjena za izvajanje obveznosti, ki so določene z zakoni in predpisi.

V koalicijskih poslanskih skupinah koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica so soglašali s pojasnili vlade in zakonu v predstavitvah stališč napovedali ponovno podporo. Medtem so bili v opozicijskih strankah SDS in NSi do takšnih potez zelo kritični in so izrazili ostro nasprotovanje zakonu.

DZ ima na dnevnem redu še predlog priporočil SDS-a v zvezi z delovanjem RTV Slovenija, ki pa so jih zavrnili že na matičnem odboru, ter predlog SDS-a za razpis posvetovalnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam zaslužnih umetnikov.