Foto:
Foto:
Pred Slovenijo sta novo evropsko ustavo ratificirali že Litva in Madžarska.
Premier Janez Janša je v uvodnem govoru orisal pot do evropske ustavne pogodbe.
Anton Rop (LDS): Ratifikacija bo prispevala k sprejemu tega dokumenta v celotni Evropi.

Ustavno pogodbo so podprle vse poslanske skupine razen SNS-a, ki je nasprotoval predvsem hitrosti pri odločanju parlamenta o dokumentu. Na to je opozoril tudi državni svet. Za potrditev dokumenta je bila potrebna dvetretjinska večina glasov vseh poslancev.


Vabimo vas k poslušanju oddaje Intelekta o evropski ustavni pogodbi.

Parlamentarne stranke so se sicer strinjale, da so rešitve v ustavni pogodbi ugodne za Slovenijo in da ji zagotavljajo ugoden institucionalni položaj ter s tem dobro izhodišče za uveljavljanje interesov.

Slovenija kot tretja ratificirala pogodbo
Slovenija je za Litvo in Madžarsko tretja država EU-ja, ki je ratificirala evropsko državno pogodbo. S tem želi pospešiti ratifikacijo pogodbe tudi v drugih državah Unije.

Evropska ustavna pogodba naj bi po končanem ratifikacijskem postopku v vseh članicah EU-ja v veljavo stopila 1. novembra leta 2006. Evropski svet je dogovor o ustavni pogodbi dosegel junija 2004, pogodbo pa so voditelji podpisali oktobra lani v Rimu. Evropska ustava ne nadomešča državnih ustav, ampak jim je nadrejena, saj določa pravni okvir, v katerem deluje 25 držav članic in 450 milijonov prebivalcev.

Evropska ustava povzema različne že obstoječe pogodbe v enotno besedilo, v katerem so podrobno razloženi cilji in vrednote Unije, njene pristojnosti in omejitve, ustanove in načini odločanja.

Janša: Z ustavo do ohranitve
Ustava je mehanizem, ki nas bo ohranil na mestu, kjer se od nekdaj vidimo tudi sami, je v uvodnem govoru dejal premier Janez Janša.

Evropska ustavna pogodba je po njegovem mnenju za Slovenijo izjemnega pomena, saj je prvič sooblikovala podobo nove Evrope. Poudaril je dvig najnižjega praga v Evropskem parlamentu s štiri na šest poslancev, zagotovilo komisarja vsaki državi do leta 2014 v Evropski komisiji in bolj ugoden sistem sprejemanja odločitev s kvalificirano večino.

LDS: Slovenija mora ostati neto prejemnica
Opozicijski prvak Anton Rop (LDS) je poudaril, da mora Slovenija ostati neto prejemnica in upravičenka do kohezijskih sredstev.

Prav je, da Slovenija med prvimi članicami EU-ja ratificira ustavno pogodbo in s tem prispeva k sprejemu tega dokumenta v celotni Evropi. Ustavna pogodba predstavlja ustrezen institucionalni odgovor za EU petindvajsetih držav za povezavo, ki lahko zagotovi več demokracije, preglednosti in učinkovitosti, je še menil.

SNS: Sprejem pogodbe prenagljen
Po mnenju Bogdana Baroviča (SNS) niti pravniki v Sloveniji ne znajo odgovoriti, ali je slovenska ustava usklajena z evropsko pogodbo. Slovenci ne vedo, da z evropsko ustavno pogodbo Slovenija prenaša suverenost na EU tudi na področju zunanje in varnostne politike. EU ima tudi izključne pristojnosti na področju carin in denarne politike držav, je še opozoril.