Foto:
Foto:

V prihodnjih 25 letih bosta kar dve od treh oseb pretežki ali predebeli, s čimer bo Evropa dosegla položaj, v katerem so ZDA že sedaj. Gospodarstvu EU-ja bo to naložilo med 70 in 130 milijard evrov dodatnih stroškov na leto, kar je skoraj toliko, kot sedaj znaša Unijin proračun, je dejal evropski komisar za zdravstvo David Byrne.

Dve tretjini Američanov predebelih
Ameriški minister za zdravje Tommy Thompson je povedal, da dve tretjini predebelih Američanov za domače gospodarstvo pomenita skoraj 99 milijard evrov stroškov letno. "Slabe prehranjevalne navade in premalo gibanja nas bo dobesedno ubilo," je poudaril Thompson, ki je povedal še, da se je število predebelih otrok v ZDA v zadnjih dveh desetletjih potrojilo.

Otroke spraviti izpred televizorjev
Čudežnega recepta ni, temveč bo treba trdo delati, predvsem s starši,
pa tudi s prehrambeno industrijo, je menil Thompson. Starše je treba spodbuditi, da bodo svoje otroke spravili izpred televizorjev in igralnih konzol ter jih usmerili v šport. Tudi prehrambena industrija sama lahko veliko naredi za odpravljanje debelosti, je bil ob tem prepričan Byrne. "Pomembno je, da evropski ministri prehrambena podjetja seznanijo z nujnostjo krepitve ponudbe dietetičnih izdelkov," je bil odločen tudi Thompson.

Ministri za čezoceansko sodelovanje
Gostitelj srečanja, irski minister za zdravje Michael Martin, čigar država trenutno predseduje petindvajseterici, se je ob tej priložnosti zavzel za tesnejše sodelovanje EU-ja in ZDA v boju proti debelosti in boleznim srca in ožilja. "Sistemi zdravstva v Evropi in ZDA ter prebivalci obeh območij bi imeli veliko koristi od medsebojne izmenjave izkušenj ter raziskovalnih programov," je še poudaril Martin. Ministri so se strinjali, da je treba na ravni Unije vzpostaviti mehanizem sodelovanja v zdravstvu ter uskladiti različne zdravstvene sisteme po državah članicah v enotno strategijo.

Tudi o zlorabi alkohola
Pogovarjali so se tudi o krepitvi sodelovanja med državami in Evropsko komisijo glede nakupa zdravil in cepiv proti nalezljivim boleznim ter se zavzeli za ustanovitev evropskih referenčnih centrov, specializiranih za redke bolezni. Kot je po srečanju sporočilo predsedstvo EU-ja, so se dotaknili tudi problematike zlorabe alkohola, pri čemer je komisar Byrne zagotovil, da Evropska komisija že pripravlja strategijo za to področje.