Potem ko je več držav EU-ja začasno ustavilo obravnavo prošenj Sircev za azil, je Evropska komisija po poročanju TV Slovenija opozorila, da morajo članice EU-ja pri obravnavi prošenj za azil upoštevati pravila, ki veljajo v EU-ju, in da je treba vsako prošnjo obravnavati posebej.
Na odbora DZ-ja za zunanjo politiko je zunanja ministrica Tanja Fajon povedala, da si želi, da bi države pri takih primerih ravnale enotno.
"Kar zadeva Slovenijo, lahko povem, da bi to imelo precej simboličen učinek na našo državo, ker glede na to, da smo imeli približno, če se ne motim, 30 odločitev o podelitvi zaščite azila sirskim prebivalcem v tem letu, leto prej pa 15, in da teh prošenj za zaščito pri nas ni veliko, bi takšna odločitev imela zelo simboličen pomen. Skupna odločitev bo sprejeta na evropski ravni," je v DZ-ju odgovorila Tanja Fajon na pobudo poslanca SDS-a Žana Mahniča.
"Država za državo, druga za drugo, Sirijo dajejo na seznam varnih držav in s tem tudi preklicujejo oziroma onemogočajo status azila za tiste, ki prihajajo iz Sirije. Moja pobuda je, da temu sledimo, da vlada Republike Slovenije Sirijo prepozna kot varno državo, da takoj prekliče obravnave in pa dodeljevanje prošenj za azil in da se takoj začnejo deportacije vseh sirskih migrantov, ki so v zadnjih 10 letih prišli v Republiko Slovenijo," je vladi predlagal Mahnič.
Mahnič bi Netanjahuju podelil Nobelovo nagrado za mir
Njegov drugi predlog je bil, da bi Slovenija Benjamina Netanjahuja predlagala za Nobelovo nagrado za mir. "Strinjam se, da je vojno na Bližnjem vzhodu treba končati. Tisti, ki to lahko stori, je Benjamin Netanjahu in vse dela v tej smeri, da jo bo končal. Ko bo vojna končana, ne bo več grožnje terorističnih organizacij," je v DZ-ju pojasnil, zakaj bi moral Netanjahu, tako kot nekdanji ameriški predsednik Barack Obama, dobiti Nobelovo nagrado za mir.
Azil podeljen 243 Sircem
Kot je poročala TV Slovenija, je Slovenija od leta 2012 podelila mednarodno zaščito 1071 ljudem, 243 jih je bilo iz Sirije, letos jih je status begunca dobilo pet. To pomeni, da so utemeljeno in verodostojno izkazali, da so v matični državi ogroženi zaradi pripadnosti določeni rasi ali etnični skupini, veroizpovedi, narodnosti, pripadnosti posebni družbeni skupini ali političnemu prepričanju. Odločba o priznanju statusa begunca velja tudi kot dovoljenje za stalno prebivanje v Sloveniji. 680 tujcev na rešitev prošnje za mednarodno zaščito še čaka, med njimi jih je 18 iz Sirije. Še 44 Sircev pa je izrazilo namero, da bodo zaprosili za mednarodno zaščito.
Tanja Fajon je tudi glede samih razmer v Siriji poudarila pomen pozornega spremljanja. "Sirija je zdaj na nekem zelo pomembnem razpotju – ali mir ali vojna, ali svoboda ali brezpravje, blaginja ali beda. Njena prihodnost bo odvisna predvsem od pogojev te politične tranzicije, ohranitve institucij," je dejala ter se zavzela za vključujočo in stabilno tranzicijo.
Posvarila je tudi pred posledicami morebitnega vnovičnega konflikta, ki da bi vplival na celotno regijo Bližnjega vzhoda in ogrozil nedavni napredek, krhko premirje v Libanonu in poslabšal že tako negotove migracijske razmere. Obsežen pogovor na to temo po poročanju STA-ja pričakuje tudi na zasedanju zunanjih ministrov EU-ja v ponedeljek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje