Predstavniki in podporniki gibanja Nevidni delavci sveta (IWW) so v Ljubljani pripravili protestni shod, na katerem so opozorili na sistematično kršenje pravic in dostojanstva migrantskih delavcev v Sloveniji. Pozvali so k solidarnosti in skupnemu boju za boljši in pravičnejši jutri.
"Raje ne jem kruha, kot da grem nazaj v SCT"
Na protestu je aktivist Andrej Kurnik izpostavil, da zahtevajo spremembo delovne zakonodaje in da Slovenija neha biti diktatura kapitala. Poudaril je, da apartheid v Sloveniji ne more uspevati.
"Opozarjamo institucije na tisto, kar že dobro vedo - da imamo v Sloveniji zakonodajo in prakse, ki so diskriminatorne do migrantskih delavcev, kar danes povzroča katastrofalen položaj teh delavcev v Sloveniji," je še povedal Kurnik in dodal, da so pravice delavcev sistematično kršene, država in njene institucije pa niso naredile nič, da bi to spremenile.
"Kdor je za demokracijo, je na strani migrantskih delavcev"
Demonstrantom, ki so protestirali tudi pred vladnim poslopjem in uradom predsednika republike, so se pridružili nekateri udeleženci Parade ponosa, predstavniki nevladnih organizacij iz Bosne in Hercegovine in študentje. Po oceni organizatorjev je bilo vseh udeležencev okoli tisoč.
Namen demonstracij ni zgolj opozoriti javnosti na slab položaj migrantskih delavcev, so pred protestom zapisali na spletni strani organizacije Nevidni delavci sveta (IWW). "Javnost v Sloveniji ve. In kdor je za demokracijo, je na strani migrantskih delavcev," menijo in dodajajo, da morajo demonstracije iti onkraj opozarjanja in sočutja – "biti morajo trenutek spremembe razmerja sil, ki lahko omogoči spremembo življenja".
"Izkoriščanja le vrh ledene gore"
"Brutalne oblike izkoriščanja migrantskih delavcev, kraja njihovega življenja in prihodnosti so zgolj vrh ledene gore. Kjer so politične institucije zaprte za jezik pravic in demokracije, kjer se politične elite odločajo v prid korupcije in negirajo pravice in svobodo tistim, ki ustvarjajo skupno bogastvo, ne moremo spremeniti življenja. To vedo v Tuniziji, Egiptu, Španiji in kmalu povsod po Evropi," trdijo.
Irfan Beširević, eden izmed aktivistov IWW-ja, je na četrtkovi novinarski konferenci dejal, da bodo z demonstracijami izrazili podporo delavcem migrantom. Povedal je, da od države zahtevajo ustanovitev posebnega sklada, iz katerega bi ta delavcem poravnala dolgove, denar pa bi nato terjala od podjetij, ki denar dejansko dolgujejo delavcem.
Zahtevajo tudi spremembo zakona o zaposlovanju tujcev, ki bi omogočila, da bi se tuji delavci, takoj ko pridejo na delo v Slovenijo, lahko vključili v prosti trg dela in v sistem socialnih pravic, saj so morali do zdaj ob bolezni ali poškodbah na zdravljenje v tujino, ker v Sloveniji niso imeli priznanega zdravstvenega zavarovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje