Na podpisu dogovora med premierjem Robertom Golobom in poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti, Felicejem Žižo in Ferencem Horváthom, bodo prisotni tudi podpredsedniki vlade Tanja Fajon, Luka Mesec in Danijel Bešič Loredan. Po podpisu, ki je napovedan ob 13. uri, je predvidena izjava za medije.
Poslanca narodnih manjšin se pri svojem delu običajno opirata na 82. člen ustave, ki govori o tem, da poslanci niso vezani na nikakršna navodila. Ne želita biti jeziček na tehtnici, a pridejo trenutki, tudi v tej sestavi mandata DZ-ja, ko se je treba odločati. "Tudi če si jeziček na tehtnici, igraš svojo vlogo in odločaš," je pred časom poudaril predstavnik italijanske narodne skupnosti Žiža.
Tedaj je pojasnil, da ko gre za imenovanja, pozitivne, razvojne in konstruktivne predloge, nimata težav pri podpori. Najtežje pa je pri odločitvah, ko se razrešuje s funkcij ali ruši, denimo vlado, je dejal.
Predstavnika narodnih manjšin v DZ-ju naj sicer načeloma ne bi delovala ideološko. Poslanci narodnih manjšin so tako sodelovali z vsemi dosedanjimi vladami od leta 1991, tudi s prejšnjo vlado Janeza Janše. V mandatu 1996–2000 sta takratna poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti vladi Janeza Drnovška zagotavljala 44. in 45. glas, je spomnil Žiža. Pri tem verjame, da sta podpirala pozitivne vsebine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje