Na posvetu v Državnem svetu so med drugim sodelovali minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Miran Gajšek, državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner ter po videonagovoru evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira.
Posvetu z naslovom Pravičen prehod – se res vsi zavedamo, kaj to pomeni? sta predsedovala župana občin Velenje in Zagorje ob Savi Peter Dermol in Matjaž Švagan. "Če se mene vpraša, je odgovor ne," je na naslovno vprašanje odvrnil Dermol. Kot je opozoril, so na državni ravni velikokrat sprejete odločitve, ki so v nasprotju s pričakovanji lokalne skupnosti ali širše regije.
Ključni ukrepi, ki jih mora po Dermolovem mnenju zagotoviti država, vključujejo ustvarjanje novih delovnih mest z višjo dodano vrednostjo, programe za prekvalifikacijo in zaposlitev delavcev, vzpostavitev novih poslovnih con, podjetniških inkubatorjev in razvoj inovativnih tehnologij. Poleg tega je treba nujno zagotoviti družbeno sprejemljive nadomestne vire energije, stabilno oskrbo s toploto in dostopna stanovanja za prebivalce regije.
Za pravičen prehod bo treba uskladiti ukrepe sklada za pravičen prehod, interventnega zakona, ki ga pripravlja ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, ki ga pripravlja ministrstvo za naravne vire in prostor ter zakona o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije, ki ga pripravljajo na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj, je dejal kohezijski minister Aleksander Jevšek.
Ta zakon je po ministrovih besedah že na mizi, v kratkem bo šel v javno obravnavo, usklajen bo predvidoma do konca leta. Toda sam zakon po Jevškovih besedah ne bi pomagal, če se ne bi ukrepalo v praksi. "Mi pa dejansko že prestrukturiramo savinjsko-šaleško regijo, tako kot tudi zagorsko regijo," je poudaril.
Minister je med drugim poudaril še, da je kohezijsko ministrstvo že objavilo razpise za sofinanciranje in gradnjo poslovnih con ter podjetniških inkubatorjev v obeh regijah, gospodarsko ministrstvo pa zaključuje javni razpis za spodbujanje naložb za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški regiji v okviru sklada za pravičen prehod, ki je bil objavljen konec maja letošnjega leta.
Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je dejal, da je ministrstvo že intenzivno vključeno v izvedbo strateških projektov za pravičen prehod savinjsko-šaleške regije, kjer se je že začelo s prvimi koraki za prestrukturiranje sistema javnega daljinskega ogrevanja. Glavni cilj tega projekta je po njegovih besedah v prvi fazi sistem narediti čim bolj energetsko učinkovit in racionalen, v drugi fazi pa bo treba vir toplote čim bolj in čim prej diverzificirati. Kumer je ob tem poudaril pomen pravilnega umeščanja teh postopkov v prostor, kar pa zahteva določen čas.
Ministrstvo za naravne vire in prostor že pospešuje postopke umeščanja v prostor, je ob tem poudaril državni sekretar Miran Gajšek. "Storili bomo vse, da bomo v prostor umestili pravičen prehod oziroma vse te projekte gospodarske konkurenčnosti," je napovedal.
Za zagotavljanje cenovno dostopnih stanovanj je po prepričanju ministrstva za solidarno prihodnost treba ohraniti in okrepiti javni stanovanjski sklad, je povedal državni sekretar Klemen Ploštajner. Na ministrstvu obenem aktivno delajo na krepitvi sodelovanja lokalne in državne ravni pri stanovanjski gradnji.
Ministrstvo za delo medtem z resornim ministrstvom sodeluje pri možnih zakonskih rešitvah pri postopnem zapiranju Premogovnika Velenje. Poleg pravic na delovnem področju so v zakonu določene tudi nekatere pravice zaposlenih, ki se nanašajo na možnost zgodnejšega poklicnega upokojevanja, če delo teh zaposlenih ne bo več potrebno. Predlagana ureditev v večini sledi ureditvi, ki je veljala že ob zapiranju Rudnika Trbovlje Hrastnik, je pojasnila v. d. generalnega direktorja direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu Lidija Šubelj.
Posvet je spremljal tudi miren protestni shod rudarjev pred parlamentom, na katerem je okoli 50 udeležencev s transparenti "Rudarji držimo besedo, držite jo tudi politiki" in "Nihče ne sme biti pozabljen" zahtevalo pravičen prehod. Kot je pred začetkom posveta sporočil predsednik Sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot, tokratni protest pomeni stopnjevanje sindikalnih dejavnosti za zagotovitev pravičnega prehoda za zaposlene v skupini Premogovnik.
Kot je za Radio Slovenija poročala Metka Pirc, je v Ljubljano prišlo za dva avtobusa rudarjev, ki so opozorili, da mora biti izstop Slovenije iz premoga pravičen. Trije dokumenti, ki so trenutno povezani z opuščanjem premoga v Sloveniji, pa temu ne sledijo, opozarjajo rudarji. Predsednik Sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot je dejal, da želijo opozoriti "predvsem na to, da nekateri deli socialnega dela zakona o postopnem zapiranju niso dorečeni in da je treba zagotoviti ustrezen zakonodajni in tudi poslovni model".
Sprejem pri premierju Golobu
Vlada si bo prizadevala za zaščito socialne varnosti in delovnih mest rudarjev Premogovnika Velenje ter njihovih družin, je po današnjem srečanju s predstavniki lokalne skupnosti Šaleške doline, sindikatov premogovnika in Termoelektrarne Šoštanj (Teš) ter Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) v Ljubljani napovedal premier Robert Golob.
Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, je socialno pravičen prehod ključna prednostna naloga. "Naša prva odgovornost je, da ljudem zagotovimo, da ne bodo živeli v strahu za prihodnost," so premierjeve besede navedli v kabinetu."Zavedamo se, da so pred nami zahtevne naloge, vendar verjamemo, da lahko s premišljenimi ukrepi in sodelovanjem vseh deležnikov ustvarimo prihodnost, ki bo pravična za ljudi in trajnostna za regijo," je prepričan premier.
Interventnemu zakonu bosta v prihodnjem letu sledila zakon o zapiranju premogovnika in zakon o prestrukturiranju šaleške regije, ki naj bi prinesla trajne rešitve. Javna razprava o osnutku zakona o zapiranju Premogovnika Velenje se izteka danes. Zakon o razvojnem prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije je še v pripravi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje