V stranki so sprejeli sklep, da nasprotujejo nadaljevanju gradnje šestega bloka TEŠ-a. Naložba je po njihovem mnenju razvojno zgrešena, okoljsko sporna, finančno nevzdržna in katastrofalno slabo vodena.
"Vlada je danes soglasno sprejela sklep, da je njeno poroštvo za pol milijarde evrov posojila, potrebnega za nadaljevanje gradnje TEŠ-a 6, mogoče le, če se zagotovi ekonomičnost projekta, kot se to od energetskih projektov tudi pričakuje, sicer ta projekt ni opravičen iz okoljskega, ekonomskega in socialnega vidika," je pojasnil Golobič.
Projekt je po mnenju Zaresa smiselno nadaljevati samo, če vodstvo TEŠ-a kot naložbenika in materinska družba HSE zagotovita ter javnosti predstavita, pod kakšnimi pogoji bo ta projekt vzdržen, saj menijo, da Slovenija na račun gradnje šestega bloka šoštanjske elektrarne ne sme zapraviti dravskih elektrarn.
"Vlaganje države v TEŠ 6 pomeni oškodovanje države"
Po besedah predsednika Zaresa so podprli sklepe vlade in jih še zaostrili. Prepričani so, da bi vsako vlaganje države v projekt, ki ga je ministrica za gospodarstvo Darja Radič označila kot učbeniški primer, kako se projektov ne vodi, na podlagi predpostavk, ki so zdaj znane, pomenilo oškodovanje države, davkoplačevalcev in plačnikov elektrike.
Na seji so se seznanili s poročilom, ki ga je Radičeva pripravila za vlado. Iz dokumentov naj bi bilo razvidno, da je to "neupravičena naložba iz vseh vidikov, ki je bila zastavljena in vodena tako, da zbuja vrsto dvomov o zakonitosti, vestnosti in gospodarnosti tega dela", je novinarjem zatrdil Golobič in dodal, da bo ministrica svoje poročilo poslala policiji, tožilstvu ter protikorupcijski komisiji.
Golobič je prepričan, da tako vodena naložba po začrtanem projektu "ne bi proizvajala elektrike, ampak izgubo".
"Matej Lahovnik ni opravil svojega dela"
Golobič meni, da bi morali odgovorni pri gradnji bloka elektrarne odgovarjati kazensko in odškodninsko, zato se v stranki zavzemajo, da bi se iz vseh dokumentov v zvezi z omenjeno gradnjo odstranila oznaka zaupno, da bi tudi javnost izvedela za "strahovite mahinacije", kot je dejal Golobič in sklenil, da so "z zadovoljstvom prišli do žalostnih zaključkov".
Za potek gradnje pa je po Golobičevih besedah odgovoren tudi nekdanji strankarski kolega in minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. "Obžalujemo, da kot resorni minister ni opravil svojega dela, ni zagotovil teh informacij in s premalo zavzetostjo vplival na to, da se je projekt odvijal tako, kot se je, in danes vemo, da se je odvijal v napačno smer," je pojasnil.
"Naložba ne pije vode"
Generalni sekretar stranke Bogdan Biščak je pred sejo poudaril, da naložba "ne pije vode" in da bi morali razmisliti, kako ustaviti gradnjo, ker po njegovem mnenju argumenti, da je ustavitev gradnje nemogoča, niso resni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje