Po številu prehladnih obolenj letošnje leto ne izstopa. Foto: EPA
Po številu prehladnih obolenj letošnje leto ne izstopa. Foto: EPA
Po cepljenju smo nekaj mesecev imuni. Foto: RTV SLO
Med zimskimi športi ne pozabimo na dovolj toplo obleko. Oblačila ne smejo biti vlažna. Foto: EPA

Največ obolelih za to boleznijo je v povprečju namreč ob koncu januarja in v začetku februarja. V zahodnoevropskih državah se je gripa to zimo pričela nekoliko prej kot običajno, zaradi česar bo morda nekoliko zgodnejša tudi pri nas. Letošnja zima po razširjenosti prehladnih obolenj sicer ni nič posebnega, prav tako pa po številu obolelih za zdaj ne izstopa nobeno geografsko območje v Sloveniji.

V laboratoriju za viruse na IVZ-ju so sicer v zadnjih tednih potrdili virus influence pri približno dveh do desetih odstotkih vseh vzorcev, ki so prišli s terena.

Proti gripi se je kot vsako leto tudi letos mogoče cepiti pri osebnem zdravniku ali na območnih zavodih za zdravstveno varstvo. Sestava cepiva je vsako leto spremenjena po navodilih Svetovne zdravstvene organizacije, saj se jo prilagodi glede na vsakokratne viruse influence. V državah Evropske unije in pri nas trenutno kroži virus influence A H3N2.

Komu se priporoča cepljenje?
S cepljenjem gripo lahko preprečimo ali vsaj zmanjšamo možnost za resne zaplete, ki jih ta bolezen lahko prinaša. Zaščitna protitelesa se pojavijo v dveh tednih od dneva cepljenja, zaščita pa nato traja nekaj mesecev. IVZ cepljenje priporoča vsem, posebej pa starejšim od 65 let, odraslim in otrokom s kroničnimi boleznimi pljuč, srca, vsem, ki imajo presnovne, jetrne, ledvične ali živčno-mišične bolezni ali pa so imunsko oslabljeni. Prav tako je dobro, da se cepijo otroci, stari od 6 do 23 mesecev, in oskrbovanci domov za starejše.

Zadnjo večjo epidemijo gripe smo v Sloveniji beležili pozimi 2004/2005, ko je tedensko za gripo zbolelo do 250 ljudi na 100.000 prebivalcev, tedensko število aktunih okužb dihal pa je bilo okoli 3.000 na 100.000.

Kako ravnati pri nizkih temperaturah?
IVZ je pripravil tudi nekaj nasvetov za preprečenje zdravstvenih težav pri zelo nizkih temperaturah. Tako ni dovolj le, da smo toplo oblečeni, temveč je priporočljivo tudi, da se oblečemo večplastno, poskrbimo, da nimamo vlažnih oblačil, dobro pa je vedeti tudi, da so svilena in volnena oblačila ter tista iz nekaterih umetnih snovi toplejša od bombažnih. Ker tudi potenje telesno temperaturo znižuje, pa nam seveda ne sme biti prevroče.

Ker je hladno vreme dodatna obremenitev za srce, se srčnim bolnikom v tem času telesna obremenitev odsvetuje. Tudi sicer je treba posrkbeti za varnost med rekreacijo. Zelo pogoste so v zimskih razmerah poškodbe na ledu.

Posebej so za nizke temperature občutljivi tudi najmlajši. Dojenčki zato ne smejo spati v hladnem prostoru, oblečeni pa morajo biti primerno toplo. Zunaj nikakor ne pozabimo na pokrivalo za glavo.

E. S.