Evropski poslanec Borut Pahor je s potekom sestanka parlamentarnega odbora EU-Hrvaška z Ivom Sanaderjem v Zagrebu zadovoljen. Foto: RTV SLO
Evropski poslanec Borut Pahor je s potekom sestanka parlamentarnega odbora EU-Hrvaška z Ivom Sanaderjem v Zagrebu zadovoljen. Foto: RTV SLO
Janez Janša
Premier vodi vlado na obisku Primorske. Foto: EPA
Vendarle do nepremičnin na Hrvaške

Po besedah evropskega poslanca Boruta Pahorja, ki se kot podpredsednik parlamentarnega odbora EU-Hrvaška mudi v Zagrebu, je Ivo Sanader dejal, da bo Hrvaška storila vse, da bo čim prej implementirala zakon o nepremičninah. Pahor meni, da je to pomemben korak h krepitvi zaupanja med državama, velik pomen pa pripisuje tudi dejstvu, da so izjavo slišali predstavniki Evropskega parlamenta. Nič pa ni novega glede vprašanja meje s sosedo.

Kot je znano, se hrvaška stran zavzema za mednarodno arbitražo o meji. Takšno rešitev je obema državama v dopolnilu k poročilu o napredku Hrvaške na poti v Evropsko unijo priporočil tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda.

Srečanje odbora EU-Hrvaška se bo nadaljevalo v hrvaškem saboru. Imenovani odbor se sestaja dvakrat letno, in sicer izmenično v Zagrebu in Bruslju.

Janša: Letos rešitve ne bo
Premier Janez Janša pa je med vladnim obiskom primorske povedal, da se Slovenija ne boji arbitraže, kljub temu pa je menil, da bi lahko odprta vprašanja s Hrvaško z nekaj dobre volje še enkrat poskusili rešiti dvostransko.

Vendar pa rešitve vprašanja meje po mnenju premierja ne bo mogoče rešiti pred začetkom predsedovanja Evropski uniji. Ob tem je poudaril, da letos vprašanja ni mogoče rešiti zaradi dosedanje zgodovine reševanja in zaradi predvolilnega časa na Hrvaškem.

Joras opozarja pred dejanji Hrvaške
Joško Joras pa je predsedniku parlamenta Francetu Cukjatiju poslal pismo, v katerem piše, da naj bi hrvaške oblasti prodajale zemljišča, za katere bi moral po zakonu skrbeti sklad kmetijskih zemljišč in gozdov. Na Cukjatija se je obrnil, ker o omenjenem skladu odloča parlament.

V pismu je zapisal, da naj bi Hrvaška tako ravnala, ker do zdaj s strani slovenskih pristojnih oblasti in upravljavcev ni bilo ustreznega in jasnega odziva in protiukrepov, Cukjatija pa je pozval, naj nemudoma ukrepa in prepreči nadaljnjo odtujevanje slovenske zemlje.

Vendarle do nepremičnin na Hrvaške