Po mnenju predsednika SDS-a Janeza Janše je vlada za prihodnje leto predlagala povsem nerealne proračunske postavke, zato v poslanski skupini (PS) SDS-a dvomijo, ali bodo pri razpravi o proračunu sploh sodelovali.
Po Janševih besedah je vlada povsem napačno ocenila prilive za proračun v letu 2011, saj davek na dodano vrednost pri trenutnem padcu domače porabe ne bo takšen, kot ga načrtuje vlada. Prav tako ne ve, od kod naj bi se povečali davčni prihodki od pravnih oseb v primeru napovedane majhne gospodarske rasti. "Vlada je povsem nerealno načrtovala tudi izdatke," je še dodal.
Janša: Ukrepi iz časov Milke Planinc
Poudaril je, da ne bodo podprli niti načrtovane zamrznitve pokojnin, saj te po Janševem mnenju niso miloščina, temveč gre za denar, ki so si ga ljudje prislužili s trdim delom. "Slovenija takšnih ukrepov ni doživela že od konca 80. let preteklega stoletja, vse od časov Milke Planinc, " je bil do načrtovanih ukrepov vlade kritičen prvak največje opozicijske stranke. Prepričan je, da ni bilo nobene potrebe, da je vlada te ukrepe sploh predlagala.
"Če bi v zadnjih dveh letih podprli vsaj nekaj protikriznih ukrepov, ki jih je predlagal SDS, bi bila situacija povsem drugačna. Slovenija je pred tremi leti imela eno najbolj cvetočih gospodarskih rasti, danes se je večina držav EU-ja izvila iz krize, Slovenija pa še vedno caplja med stagnacijo in recesijo," je opozoril predsednik SDS-a na novinarski konferenci.
"Gurs, ponovi vajo"
Glede informativnih izračunov o vrednosti nepremičnin je Janša dejal: "Nisem srečal še nikogar, ki je izračun prejel in bil zadovoljen z njim." Ob tem je poudaril, da krivda pri tem pade tako na lastnike nepremičnin kot tudi na Geodetsko upravo Republike Slovenije (Gurs).
Po njegovih besedah se je zgodila sistemska napaka. Kot primer je navedel izjemno visoko ocenjena kmetijska zemljišča, nekateri pa naj bi dobili tudi podatke o nepremičninah, ki jih sploh ne posedujejo. PS SDS je vlado zato pozval, naj ponovi vajo, in sicer naj Gurs podaljša rok za pripombe tistim, ki niso uredili dokumentacije, ter na podlagi teh pripomb še enkrat naredi izračune in jih pošlje ljudem.
Pahor: Dolga ne želimo pustiti zanamcem
Premier Borut Pahor je na novinarski konferenci po seji vlade v odzivu na Janševe navedbe glede proračuna in zamrznitve pokojnin dejal, da se lahko država zadolži za plače in pokojnine, da pa bi s to "kratkotrajno všečno potezo" zadolžili prihodnje generacije z dolgovi, ki ne bi ustvarjali dodatne vrednosti za kakovost življenja.
"Breme krize skušamo na generacije in socialne sloje tako razdeliti, da bi bilo po naši presoji pravično razdeljeno," je dejal Pahor. Ukrep zamrznitve pokojnin je "ukrep začasne narave, ki ga bo mogoče opustiti takoj, ko bo gospodarska rast dovoljevala, da bodo imeli upokojenci lahko višje pokojnine, ker bomo imeli realno rast v gospodarstvu, ne ker se bomo zadolžili".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje