Predsednik SDS-a Janez Janša je na novinarski konferenci predstavil nekatere cilje in poudarke iz predloga strateških ter organizacijskih sprememb v Sloveniji, ki ga pripravlja strokovni svet stranke.
Zatrdil je, da je stanje, v katerem je Slovenija, predvsem posledica tega, da slovenska družba v zadnjih letih ni bila sposobna opraviti resne razprave o tem, kaj nas čaka v prihodnosti. Cena te "ignorance realnih dejstev" je po njegovem mnenju tudi napoved, da bo Slovenija do konca leta imela 140 tisoč brezposelnih in rekorden proračunski primanjkljaj.
Janša: Iz manka, ki obstaja v ustavi, izhajajo številne anomalije
Pojasnil je, da je strokovni svet SDS-a pripravil nekatere predloge organizacijskih in strateških sprememb ter postavil izhodišča za program za naslednji mandat. Strateški predlogi, ki so jih predstavili že pred dvema letoma na kongresu stranke, naj bi po njegovem mnenju posegli tudi v "temelje slovenske družbene pogodbe". Dejal je, da je bila ustava iz leta 1991 v času svojega nastanka moderna, danes pa več ne ustreza spremembam v "zunanjem okolju", saj je Slovenija med drugim postala del evropskih institucij in uvedla novo valuto.
Prepričan je, da slovenska ustava tudi zaostaja za dognanji evropskega gospodarskega in socialnega modela, ki je del Lizbonske pogodbe. "Lastnina je v slovenski ustavi obravnavana kot ekonomska kategorija, v evropskem pojmovanju pa je tudi odgovornost. Iz tega manka, ki obstaja pri nas v temeljni družbeni pogodbi, izhajajo številne anomalije, s katerimi se danes srečujemo," opozarja.
Ob tem je pojasnil, da bodo v stranki na podlagi okroglih miz in razprav, ki so potekale v okviru Inštituta dr. Jožeta Pučnika, pripravili teze za ustavo za 2. republiko. Napisali naj bi novo besedilo, ki bo ohranjalo nekatere dobre rešitve iz zdajšnje ustave. Dodal je še, da naj bi bile ustavne spremembe, ki jih bodo predlagali, v skupnem interesu ne glede na politične razlike.
Janša: Izhodišče sprememb mora biti država blaginje
O organizacijskih spremembah je dejal, da morajo imeti vse tovrstne spremembe za izhodišče državo blaginje. Cilj mora po njegovem mnenju biti tudi, da se v državi povečuje prostor svobode, varnosti in pravičnosti ter da se zgradi vitka država, ki omogoča učinkovit servis gospodarstva in daje pogoje za njegovo normalno delovanje, hkrati pa ne duši državljanov.
"Pri pripravi organizacijskih sprememb na področju gospodarstva izhajamo iz temeljne premice, da je vse, kar počne država v zvezi z gospodarstvom, usmerjeno k ustvarjanju okolja, ki omogoča rast in nova delovna mesta. To je po našem mnenju tudi temeljni manko vladne oz. uradne gospodarske politike v zadnjih letih. Temeljnega pomena je tudi odgovoren finančni servis, česar Slovenija v tem trenutku nima in kar dodatno prispeva k težavam, ki jih imamo," je izpostavil.
"Iztegnjene roke, ponujene vladi, so bile zavrnjene"
Kot pravi, med drugim načrtujejo ukinitev nekaterih državnih agencij, uradov, organov v sestavi ministrstev in samih resorjev oz. ministrstev ter s tem bistveno zmanjšanje zaposlenih v državni upravi. Zatrdil je še, da zakonov glede organizacijskih sprememb v tem mandatu ne bodo več predlagali, saj so prepričani, da je to Sizifovo delo "glede na dozdajšnje ravnanje in številne iztegnjene roke proti vladi, ki so bile zavrnjene", zato se bodo raje osredotočili na organizacijske spremembe za naslednji mandat.
"Lahko rečem, da SDS prek strokovnega sveta, v katerem sodeluje več kot 500 različnih strokovnjakov, oblikuje za naslednji mandat program za Slovenijo, ki bo dom svobode varnosti in pravičnosti," je poudaril.
Janša: Glasujte proti malemu delu
Dotaknil se je tudi nedeljskega referenduma o zakonu o malem delu. Izpostavil je, da so v poslanski skupini SDS-a poskušali z amandmaji zakon popraviti, vendar jim to v glavnem ni uspelo, saj so bili njihovi predlogi zavrnjeni. Zato je pozval volivce, da se referenduma udeležijo in glasujejo proti njegovi uveljavitvi.
"Gre za slab zakon. Gre za napačen zakon ob napačnem času. Gre za še en zakon, ki na neki način argumentira ciklično delovanje vlade. Drugi tak zakon je pokojninski, tretji pa zakon o preprečevanju dela na črno oz. preprečevanju medsosedske pomoči. Vsi trije zakoni so neposrečeni. V času, ko je dela vse manj, podaljšujejo delovno dobo. V času, ko so socialne stiske vse večje, gre vlada nad tiste, ki si poskušajo sami pomagati z dodatno represijo, in v času, ko mladi vse težje študirajo, gre vlada nad študentsko delo, ki ima sicer v naši ureditvi svoje pomanjkljivosti, vendar je pomemben socialni korektiv, ki preprečuje še večje socialno razslojevanje," trdi Janša.
"Če vlada nima podpore, naj prepusti mesto drugim"
Na vprašanje novinarjev glede referendumske ureditve je Janša odvrnil, da je naknadni zakonodajni referendum korektiv, ki je potreben, ne glede na to, katera opcija je na oblasti. "Če vlada nima toliko podpore med ljudmi, da bi računala, da bodo pomembne rešitve sprejete, potem bolje, da se tega ne loteva, da odstopi in da prepusti mesto drugim," pravi Janša.
"Če bo treba podaljšati delovno dobo, bomo to storili selektivno"
O pokojninski reformi je dejal, da teza, da bo treba delati dlje, ker dlje živimo, popolnoma izključuje povečanje produktivnosti in tehnološki razvoj. Pokojninske reforme, ki so jih v zadnjih letih sprejele nekatere bogate države, so po njegovem mnenju pogojene s prevelikim trošenjem in "prerazkošnimi sistemi".
Prepričan je, da je popolnoma drugače zahtevati od delavca v kateri izmed Skandinavskih držav, da dela do 65. leta, kot pa v Sloveniji, saj delavci iz razvitejših držav delajo v bistveno drugačnih pogojih kot slovenski. "Če bo treba v prihodnjih letih dejansko v Sloveniji podaljševati delovno dobo, bomo to storili selektivno," je zatrdil. Dodal je še, da Slovenija lahko sodeluje v paktu za evro brez sprejetja pokojninske reforme in da so nasprotne izjave predsednika vlade Boruta Pahorja zgolj retorika, ki zdrži od ene do naslednje tiskovne konference. "Ne nasedati temu," je poudaril.
"V akcijo v Celovcu je bil vpleten le en posameznik z MORS-a"
"To je velika neumnost. Zaradi tega, ker dokumenti, ki jih je ob tem razdelil, sami to zanikajo. Če ste jih prebrali, potem vidite, da je bil zgolj eden izmed uslužbencev ministrstva kot posameznik vpleten v tisto akcijo. Izvedena je bila preiskava, vendar nikoli ni odgovarjal, ker je začel obtoževati ministrstvo, da je ravnalo nezakonito," pa se je ob koncu odzval še na predstavitev dokumentov poslanca Zaresa Tadeja Slapnika, ki naj bi dokazovali, da je MORS pod vodstvom Janše organizirala ugrabitev dveh grških državljanov v Celovcu leta 1992.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje