V prihodnje naj bi bila po besedah gospodarskega ministra Vizjaka družba Eles gen kot polovični lastnik NEK-a osrednji alternativni ponudnik električne energije. Foto: RTV SLO
V prihodnje naj bi bila po besedah gospodarskega ministra Vizjaka družba Eles gen kot polovični lastnik NEK-a osrednji alternativni ponudnik električne energije. Foto: RTV SLO
Slovenski krak Mure meri 60 kilometrov. Zadnja izmed osmih hidrocentrala bi se po načrtih zgradila 7 kilometrov pred mejo z južno sosedo. Foto: RTV SLO

Sedanja vlada, tako Janša, je težaven položaj podedovala od prejšnje, ki je podpisala v mnogočem Sloveniji škodljiv meddržavni sporazum. Dodal je, da je zaradi deljenega lastništva jedrske elektrarne zelo težko uporabljati prisilna sredstva.

Kljub vsemu ima po njegovih besedah Posavje od NEK-a koristi, ki bodo še večje, če bo regija zagotovila primerno odlagališče za radioaktivne odpadke.

Dvodnevni vladni obisk v Posavju bo potekal v znamenju energetske politike. Predsednika vlade sta na obisku v NEK-u spremljala gospodarski in minister za visoko šolstvo znanost in tehnologijo Andrej Vizjak ter Jure Zupan. Minister za pravosodje Lovro Šturm je, kot je med vladnimi obiski regij v navadi, obiskal pravosodne organe v Sevnici in Krškem.

Blokada gradnje na Muri?
Tednik Nacional je medtem v današnji izdaji s pomočjo neimenovanih virov z okoljskega ministrstva v Zagrebu objavil, da bi lahko Hrvaška vložila veto na gradnjo osmih hidrocentral na Muri, saj je Slovenija že začela projektne dejavnosti brez uradnega obvestila hrvaške strani, k čemur jo zavezuje mednarodna konvencija o čezmejnih vplivih na okolje (Espoo). Hrvaška stran bi lahko zato vprašanje central na Muri vključila v proces morebitne mednarodne arbitraže, v najslabšem primeru pa na njihovo gradnjo vložila veto.

Jože Zagožen, predsednik uprave Holdinga slovenskih elektrarn, ki so lastnik Dravskih elektrarn in koncesionar za gradnjo na Muri, je v odzivu na pisanje hrvaškega tednika zatrdil, da HSE ni vedel, niti ni bil dolžan obveščati Zagreba, ker je za to pristojno ministrstvo za okolje in prostor.

Slovenija bo izpolnila obveznosti
Na direktoratu MOP-a za okolje pa zatrjujejo, da so navedbe Nacionala prenagljene, saj so projektne dejavnosti gradnje hidrocentral v začetni fazi. Potrdili so, da je bila za gradnjo Dravskim elektrarnam podeljena koncesija, vendar pa pogodba še ni podpisana. Dodali so, da bo Slovenija svoje mednarodne obveznosti, med katerimi so tudi spoštovanje evropskih sporazumov in ocena vplivov na okolje, pravočasno izpolnila.

Vlada je konec decembra izdala uredbo o koncesiji za energetsko rabo vode med Sladkim vrhom in Veržejem. Slovenija mora gradnjo na rekah, ki tečejo čez ozemlja več držav, v tem primeru Avstrijo in Hrvaško, z njimi uskladiti.