Kot so sporočili s finančnega ministrstva, so davčni prihodki, ki so januarja predstavljali skoraj 94 odstotkov vseh prihodkov, dosegli 1,1 milijarde evrov. Bili so za 11 odstotkov višji kot v enakem obdobju lani. Z davkom na dodano vrednost, glavnim davčnim virom, so zbrali 542 milijonov evrov oz. 5,3 odstotka več kot lani.
Z dohodnino so prejeli 168 milijonov evrov oz. 1,6 odstotka več. Njihovo rast sta poganjala visoka zaposlenost ter pritisk na rast plač. Januarja so občine prejele 152 milijonov evrov dohodnine, kar je 4,6 odstotka več kot lani. Prihodki od trošarin so znašali 137 milijonov evrov, kar je enako kot lani.
Od davka od dohodkov pravnih oseb so zbrali 135 milijonov evrov, kar je 32,4 odstotka več kot lani. Rast na ministrstvu pripisujejo boljšemu poslovanju podjetij, predvsem bančnega sektorja, in začasnemu zvišanju stopnje davka od dohodkov pravnih oseb z 19 na 22 odstotkov po poplavah avgusta 2023.
Transferji posameznikom
Med odhodki so za transferje posameznikom in gospodinjstvom januarja namenili 162 milijonov evrov oz. dva odstotka več. Več sredstev so namenili za družinske prejemke in starševska nadomestila, zagotavljanje osebne asistence in brezposelne. Zmanjšal pa se je obseg transferjev za zagotavljanje socialne varnosti, saj so lani izplačali izredno denarno socialno pomoč po avgustovskih poplavah.
V sklada socialnega zavarovanja je državni proračun prispeval 114 milijonov evrov oz. 11,7 odstotka maj kot v enakem obdobju lani. Največji del tega zneska oz. 101 milijon evrov je odpadel na pokojninsko blagajno. Januarski transfer v pokojninsko blagajno je bil zaradi višjih prihodkov te blagajne od primerljivih v lanskem letu za 15,9 odstotka nižji.
Investicije
Za investicije so januarja odšteli 78 milijonov evrov, kar je 94,8 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Država sredstva vlaga v modernizacijo enot Slovenske vojske, v opremo za njeno operativno delovanje in v vzdrževanje materialnih sredstev vojske, so navedli na ministrstvu.
Za subvencije so namenili 77 milijonov evrov, v enakem mesecu lani pa 10 milijonov evrov. Ta rast je predvsem posledica višjih neposrednih plačil v kmetijstvu.
Iz rezerv so namenili 33 milijonov evrov, večino so prenesli na proračunske sklade. Na sklad za obnovo po poplavah so prenesli 20 milijonov evrov. Za obnovo po poplavah so skupaj namenili več kot milijardo evrov, od tega januarja šest milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje