Pravilnik, ki ureja obveznosti javnih uslužbencev in funkcionarjev, določa, da morajo o darilih, ki so vredna do 100 evrov, obvestiti pooblaščeno osebo, ki vodi seznam daril, ta pa Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK).
Pri darilih, ki so vredna manj kot 50 evrov, to ni potrebno. Simona Lečnik Óčko iz Lumie – Akademije vrednot: "Vem da so se v preteklosti javno oglašale javne ustanove in ljudi obveščale, naj jih ne spravljajo v nelagoden položaj z darili. Ker so z zakonodajo zavezani, kaj lahko sprejmejo, česa ne smejo, hitro pridemo do t. i. podkupnin itd."
Darila, ki so vredna več kot 100 evrov, morajo zavrníti. Strokovnjakinja za kulturo vedenja in protokol Bojana Košnik Čuk: "Prav je, da morda, takrat ko se odločamo, da bomo koga razveselili z darilom, prinašamo sporočilno vrednost, zahvalo, spoštovanje, za tisto, kar so nam med letom ljudje naredili dobrega ne pa, da bi se kitili z neko vrednostjo".
Z vidika bontona je čisto dovolj iskrena zahvala, in če že, kakšna malenkost, se strinja tudi Lečnik Óčko. "Kakšno malenkost morda kakšno pecivo spečemo, piškote, kadar smo zadovoljni s storitvijo, ali je nekdo res prijazen do nas, s tem ne bo čisto nič narobe," je povedala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje