Član parlamentarne preiskovalne komisije, ki na zahtevo opozicije preiskuje sume političnega vmešavanja v delo policije, Dejan Kaloh (SDS) je predstavil ločeno mnenje k vmesnemu poročilu komisije.
Omenjena preiskovalna komisija, ki jo vodi Rudi Medved (LMŠ), je vmesno poročilo sprejela 10. januarja (povezava desno). Soglasno so ga takrat podprli člani iz vrst opozicije, proti sta bila dva člana iz vrst koalicije. Kaloh je takrat kot eden od njiju napovedal ločeno mnenje, ki ga je tokrat predstavil in ki bo priloga vmesnemu poročilu, o katerem še glasuje DZ.
Kaloh: Predlogi niso vredni podpore
V izjavi za javnost je bil Kaloh do vmesnega poročila zelo kritičen. Dejal je, da je v njem veliko nedoslednosti, protislovnosti in pavšalnih ugotovitev, zato meni, da v poročilu predlagani sklepi niso vredni podpore DZ-ja.
Dejal je, da so ugotovitve v vmesnem poročilu odraz diametralno nasprotnega interesa opozicije, ki po njegovih besedah škoduje aktualni vladi in s tem posredno tudi državi. Ta parlamentarna preiskava po njegovih besedah "brutalno obračunava s politično konkurenco", v vmesnem poročilu pa so po njegovih besedah tudi podtikanja in diskreditacije.
Spomnil je, da so zaslišali 20 prič, in po njegovih besedah jih je 17 od teh ovrglo oz. ni potrdilo suma o političnem vmešavanju v delo policije in o političnem vplivanju na potek oziroma izid predkazenskih in drugih policijskih postopkov, medtem ko preostale tri priče za svoje trditve po Kalohovih navedbah niso imele dokazov.
Po njegovem opažanju so v vmesnem poročilu umanjkali vsi zakonski okviri, ki bi bili podlaga za kakšno resnejšo razpravo in za ugotovitve. V skladu z zakonodajo potekata vodenje in delo ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, prav tako so bile v skladu z zakonodajo vse premestitve v policiji, kar je potrdila priča generalni direktor policije Anton Olaj, je navedel Kaloh.
Kot popolnoma netočno, tudi namenoma zavajajočo in zlonamerno je ocenil trditev v vmesnem poročilu, da je vlada ustanovila posebno vladno skupino za nezakonite migracije z namenom, da se tja plasirajo "moteči policisti, ki ne bodo nič delali".
V podporo svoji trditvi je postregel s podatkom, da je policija lani obravnavala 10.067 nezakonitih prehodov državne meje, leta 2020 pa 14.635. Številke po njegovem mnenju dokazujejo, da je ustanovitev te komisije bila smiselna in potrebna. Prav tako je s podatkom, da je policija v letu 2020 izboljšala preiskanost kaznivih dejanj in da je bila v prvi polovici 2021 preiskanost kaznivih dejanj najvišja v zadnjih 10 letih, zavrnil "podtikanja o neuspešnosti v policiji in o slabi organizacijski klimi".
Kmalu pogovor s Kanglerjem
Parlamentarna preiskovalna komisija se bo vnovič sešla v petek, ko pričakuje državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Franca Kanglerja. Slednjega je sicer komisija pred kratkim pozvala k odstopu, tako kot tudi ministra Hojsa in drugega državnega sekretarja Boža Predaliča.
Medved: Kaloh si je privoščil pričakovan politični pamflet
Ob potrditvi vmesnega poročila je predsednik komisije Medved dejal, da so zaslišanja 20 prič in pregled dokumentov potrdili, da v slovenski policiji stvari tečejo po diktatu politike. To je ponovil tudi v današnjem odzivu na Kalohovo ločeno mnenje. Dejal je še, da si je poslanec SDS-a, ki je član preiskovalne komisije postal šele pred kratkim, privoščil "pričakovan politični pamflet".
Kaloh je po Medvedovem mnenju zanemari dejstvo, da gre za vmesno poročilo in da jih do konca mandata čaka še kar nekaj dela in pomembnih zaslišanj, med drugim omenjeno zaslišanje Kanglerja in prihodnjo sredo tudi ministra Hojsa. Medved je napovedal, da bodo pripravili tudi končno poročilo, računa, da bi njegova obravnava bila možna na marčevski seji DZ-ja. Kot je dejal, si pa ne delajo utvar, da bodo sklepi, ko gre za vmesno ali končno poročilo, sprejeti. Je pa ocenil, da so z delom komisije dosegli namen, to je opozoriti slovensko javnost, da je to, kar se dogaja v slovenski policiji, popolnoma nesprejemljivo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje