Markeževa si šteje v čast in priznanje za dolgoletne delovne izkušnje, da jo je premier prepoznal kot primerno kandidatko za ministrico za izobraževanje. V funkciji vidi izziv in odgovornost, želi pa si dialog in sodelovanje z deležniki.
O prioritetah še ne želi govoriti, več bo znanega na zaslišanju na matičnem delovnem telesu v DZ-ju, ki bo po njenih besedah v začetku prihodnjega tedna. Zagotovo pa se bo treba lotiti tudi odprave sistemskih anomalij v izobraževalnem sistemu, ki so se razkrile v zadnjih tednih in so odnesle tudi nekdanjo ministrico za izobraževanje Stanko Setnikar Cankar, se strinja Markeževa.
Tudi pri tem želi dialog in konstruktivno delovanje vseh deležnikov ter po drugi strani pričakuje, da se bodo držali dogovorov v koalicijski pogodbi. "Najpomembnejše pa je, da se ne pozabi na otroke, dijake, študente in učitelje ter profesorje," je dodala.
V zgodbah z avtorskimi in drugimi pogodbami je po njenih zagotovilih ne bomo našli. "Mislim, da je tu vse tako, kot mora biti," je povedala.
Nekdanja direktorica Ljudske univerze Ptuj
Markeževa se v DZ-ju večinoma posveča prav področju javne uprave in izobraževanja. Je članica parlamentarnega odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino ter odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Preden je postala poslanka, je bila tudi direktorica na Ljudski univerzi Ptuj.
Kandidatka z menedžerskimi sposobnostmi
Če bo predlog v državni zbor vložen pravočasno, bi bila ministrica po besedah predsednika DZ-ja Milana Brgleza lahko izvoljena že na naslednji redni seji - ta se bo začela 25. marca. Markeževo je Brglez na današnji novinarski konferenci sicer ocenil kot zelo kooperativno poslanko, pripisuje pa ji tudi menedžerske sposobnosti.
Kot ocenjuje Cerar, pa je kandidatka pri svojem dozdajšnjem delu pridobila bogate izkušnje tako na področju izobraževanja kot na področju povezovanja izobraževalnega procesa s potrebami v gospodarstvu, zaradi česar jo je tudi predlagal kot primerno kandidatko za ministrico za izobraževanje, znanost in šport.
Koalicijska podpora, "če ni nahrbtnika"
V koalicijskih partnerjih SD-ju in DeSUS-u bodo glede na napovedi predlog podprli. "DeSUS jo bo podprl, če nima nobenega nahrbtnika," je napovedal Karl Erjavec.
Njegov strankarski kolega Franc Jurša je dodal, da je to prva poslanka SMC-ja, ki jo je premier predlagal za ministrico, kar se mu zdi "čisto v redu". Kot pravi, je bil namreč že v preteklosti presenečen, da premier v izvršno oblast ni izbral niti enega poslanca, čeprav ima v poslanski skupini veliko število visoko izobraženih kadrov.
Matjaž Han iz SD-ja pa je dejal, da Markeževo pozna kot dobro poslanko in verjame tudi v njene strokovne kompetence.
Opozicija bo s podporo počakala na predstavitev Markeževe
V poslanskih vrstah opozicijskih strank poudarjajo, da je odločitev Cerarjeva. Ob tem pa si večinoma želijo najprej izvedeti, kakšne rešitve za šolstvo bo predlagala, zato bodo s podporo počakali na predstavitev.
Zadržani odzivi stroke
V visokošolskem sindikatu upajo, da nova ministrica ne bo vztrajala pri zakonu o visokem šolstvu, kot so ga pripravili pod vodstvom ministrice Setnikar Cankar, ker ga ne podpira tako rekoč nihče. Podobno upajo v študentski organizaciji.
V visokošolskem sindikatu sicer Cerarjevo izbiro ocenjujejo kot začasno rešitev oziroma izbiro v sili. Klavdija Markež je namreč popolna neznanka v strokovnih krogih, poleg tega bi morala ta izjemno zahteven in obsežen resor voditi močna osebnost, ki je pa očitno premier ni mogel najti, vsaj take ne, da ne bi imela bremen, če pa že, pa v tej vladi noče delovati, dodajajo.
Kdo je Klavdija Markež?
Leta 1976 rojena Klavdija Markež je zaključila študij ekonomije na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, podiplomski magistrski program pa je dokončala na Fakulteti za državne in evropske študije Brdo in si pridobila znanstveni magisterij s področja državnih in evropskih ved. Nato je pridobila še pedagoško-andragoško izobrazbo ter strokovni izpit na področju vzgoje in izobraževanja.
Preden je postala poslanka, je bila tudi direktorica na Ljudski univerzi Ptuj, kjer je opravljala dela strokovne sodelavke, organizatorke izobraževanja in predavateljice v srednješolskih izobraževalnih programih pri predmetih ekonomija, trženje, poslovno komuniciranje in gospodarsko poslovanje. Za področje človeških virov in ravnanja z njimi je bila tudi tutorka na Ekonomski fakulteti v Ljubljani.
Največ strokovnih izkušenj s področja kriznega menedžmenta, organizacije dela, vodenja, poslovnih financ in črpanja evropskih sredstev si je pridobila kot direktorica pri vodenju javnega zavoda v letih 2004-2014. Ob tem je bila v letih 2008-2012 izvoljena za predsednico Zveze ljudskih univerz Slovenije, zavzemala se je za odpravo birokratskih ovir pri črpanju evropskih sredstev, financiranje področja izobraževanja odraslih ter sistemsko umestitev področja izobraževanja odraslih.
Po skoraj dveh desetletjih dela v javnem sektorju se je lani odločila za prehod v gospodarstvo – na njenem profilu na Linkedinu je zapisano, da gre za podjetje RM VUK Holding – kjer se je v dobrega pol leta preizkusila kot vodja izobraževanj in projektov, s ciljem vzpostavitve vezi med gospodarstvom in šolskim sistemom, njegove posodobitve ter prilagoditve potrebam gospodarstva po vzoru uspešnih držav EU-ja.
Ob tem se je zavzemala za pilotno izvedbo vajeništva in drugih pomembnih razvojnih aktivnosti, ki bi na dolgi rok pripomogle k zapolnitvi vrzeli med gospodarstvom in šolskim sistemom v Sloveniji, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Pravi, da v preiskave NPU-ja ni bila vpletena
Podjetje RM Vuk Holding je bilo lani sicer pod drobnogledom Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), a kandidatka za ministrico zagotavlja, da sodelovanja v podjetju, v katerem je delala pol leta pred nastopom poslanske funkcije, nikoli ni skrivala.
V podjetje je z namenom, da razvije nove izobraževalne programe in zažene šolo za varilce, prišla po več kot 20 letih dela v javnem zavodu na področju izobraževanja odraslih. Kot je pojasnila, je bila seznanjena s tem, da je podjetje preiskoval NPU. "A daleč od tega, da bi bila vpletena ali karkoli imela zraven," je dodala in pojasnila, da pred prihodom v podjetje z njim ni sodelovala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje