Pravzaprav je Karlu Gržanu težko določiti vlogo. Malo je ljudi, ki govorijo tako preprosto in ponižno resnico, kot jo govori on. Druženje z njim, pa naj si bo v knjigi, pripovedi ali v živo, ima vedno posledice.
V 23. epizodi podkasta Mihilizem na Valu 202 ga Miha Šalehar v uvodu izzove, da ima neposreden dostop do kanala resnice. Gržan meni, da ga ima pravzaprav vsak, ki vstopi v tihoto, v globino samega sebe.
"Meni se je ta cona zaznavnosti odprla po možganski kapi, ko sem živel na samem. Po treh letih bivanja v tihoti. Še zdaj se spomnim, ko sem nekega večer prišel domov, sem prvič zaznal, kako stara so drevesa, jablane in vse, kar me obdaja, ter da imajo do mene odnos. Da je vse to v čutenju, da je vse to v odnosnosti. Takrat mi je ta tihota pomagala, da sem tudi sam vstopil v tisto odnosnost, ki so jo drevesa in vse, kar me obdaja, pričakovali. To je tisto najlepše, to te najbolje izpolni."
Vključevanje v koncept sodelovanja
Strinja se, da si ljudje spoznavne tihote večinoma najverjetneje niti ne želijo, obenem pa nosilcem moči takšno stanje v času razpršene pozornosti ustreza. Na vprašanje, ali ima sistem, predvsem izobraževalni, ki izhaja iz prevladujočih vrednot, pravico komurkoli sporočati, da je slab, oziroma da ni zadosti dober, odgovarja, da ne.
"Ima pa pravico posamezniku povedati, kje je dober, ga stimulirati, da bo tam še boljši, in ga vključevati v koncept sodelovanja in dopolnjevanja. To pravico ima sistem, drugih pa nima. Ostalo je zloraba človeka in procesa izobraževanja. In te zlorabe se ne gremo več."
Vsak, ki se panično odziva ob negativnem vrednotenju otrok po vzpostavljenih normativih, bi se moral zavedati, da je normativ otrok sam z njemu lastnimi talenti. Različno nadarjenih otrok pa je 100 odstotkov.
"Nekateri otroci se rodijo v ta svet samo za to, da ga srčijo. Gospa sina z Downovim sindromom mi je dejala, veš, kaj mi je rekel. Mama, kruh ima pa mehko dušo. To so ljudje z izjemno senzibilnostjo, ki srčijo prostor, mi pa jih spravljamo v neke posebne zavode, neke posebne šole."
Šalehar dodaja, da drugačne odrivamo na obrobje. Oziroma povprečne otroke, ki bi lahko razvili katerikoli talent spektra, potiskamo v idejo sistemsko zapovedane odličnosti. Znotraj tega procesa pa se nam lahko zgodi, da izgubimo samega sebe.
Popotnik po cestah med ubogimi
Znanje o obrobju Gržan vsekakor ima. Eno leto je živel kot brezdomec, kar označuje za izjemno izkušnjo. Kot pojasnjuje, ga je od nekdaj pritegoval Frančišek Asiški, ki se je po zgledu Jezusa podal med tegob poln vsakdan ubogih. S tem namenom je tudi sam pristopil k redovnikom, kjer pretiranega posluha za njegove "ulične" načrte niso imeli, a je trmasto vztrajal.
"Skušal sem biti priden, ampak je težko, če si duhovno povezan s svetim. Vztrajal sem, da želim iti, kar sem bolj kot ne izsilil. Znanci so mi ponudili pribežališče, kamor sem se lahko zatekel. Ni bilo tekoče vode, WC sem si naredil na štrbunk, bil sem popotnik po cestah. Takrat sem se tudi prvič srečal z odvisniki. Eno leto je trajala ta avantura. Ni bilo preprosto, bilo pa je polno, dobro. Sam pa sem imel premalo vere in zaupanja, zato nisem nadaljeval te avanture."
Pajaci ali lutke, ne pa avtoritete
Morda se je razpletlo, kakor se je moralo, priznava. V današnji družbi avtoritet ne priznava. Ceni osebnosti, ki mu dajo misliti in ga nagovarjajo s pristnostjo. "Drugače pa ne maram avtoritet na nobenem področju, posebej ne izpostavljenih avtoritet."
Te se mu namreč zdijo predvsem "kot pajaci interesa, lutke". Dodaja, da nima rad igralcev, niso mu blizu ljudje, ki mislijo, da nekaj so. "Jaz sem tudi kmet, čeprav imam samo en hektar zemlje, ampak sem kmet, imam rad pristnost. Ti si ti, ko si v pristnosti resničen. Če pa si narejen v avtoriteto oziroma v pomembnost, si pa zame smešen, si samo maskota."
Avtoritete, ki v tem trenutku predstavljajo središče moči na svetu, so tudi Benjamin Netanjahu, Vladimir Putin, Donald Trump. "To so pajaci, se opravičujem," pravi Gržan. Šalehar ga ob tem povpraša, ali niso prav oni poosebljenje tiste odličnosti, ki jo kot družba ocenjujemo s peticami. Ni to najbolj izčiščena, najbolj radikalna in boleče transparentna bodica v oko te iste odličnosti, ki jo kot družba častimo v šoli, ki jo častimo s svojimi dejanji, z navijanjem za naše in s ploskanjem zmagovalcem?
"Ampak pri vedno večjem številu ljudi so ti posamezniki dejansko prepoznani kot pajaci. Ne vem, zakaj, morda dozoreva čas. Prepoznani so kot pajaci interesa, neustrezni. In vedno bolj se budi zavest, da bomo morali domisliti urejanje tega sveta drugače. Kako drugače? Ne vem, to bomo morali domisliti."
Prebudi se in začni ustvarjati
Šalehar ne želi biti pesimističen, a meni, da je v transparentnosti teh likov, ki predstavljajo nosilce družbene in gospodarske moči v današnjem svetu, lahko prepoznati svojevrstno komedijo. Iz dneva v dan so namreč bolj podobni lastnim karikaturam. Kmalu bodo spominjali na Chaplinov film Veliki diktator. V zgodovini pa so se takšne figure že zgodile. Gržan meni, da bi morali voditelje izbirati med modrimi posamezniki.
"Zdaj mi pa nalepijo tam neki obraz, neko figuro, naše zoper ne naše, potem pa se moram opredeliti. Ne! Sam se želim opredeljevati za vrednote. Moj zastopnik mora imeti tiste odlike, ki budijo žlahtno človečnost."
Pravi, da bi moral pred prevzemom javnih funkcij posameznik v življenju najprej dozoreti. V trenutni situaciji pa moramo domisliti alternativo. Ampak kako jo domisliti? "Tako, da jaz mislim, pa ti misliš in to se mora združevati v mrežo."
Kako pa se opolnomočiti in začeti misliti? Gržan poudarja, da ima vsak polno vrednost, tudi ustvarjalnost nam je dana, nihče ni vreden manj ali več.
"Prebudi se in dejansko začni kreirati. Kaj pa to pomeni? Ne šimfat. Ker šimfanje, to so nizke vibracije, zato nas strašijo, zato nam dajejo občutek brezizhodnosti in nemoči, češ, kaj jaz lahko naredim? Ti lahko narediš! Ti lahko kreiraš. Ampak, ko pridete skupaj na kavo, ne se potem ustaviti pri šimfanju. Veš, so nekateri, ki jim je grozno, če ni nič groznega. To so nizke čustvene vibracije … strah, jeza. Zato sam pravim: ozavesti manipulacije, potem jih pa ironiziraj. Ne zapadi v zagrenjenost."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje