V Harkovu rojeni dr. Jevgenij Gorešnik je prava mešanica narodnosti, kar je v Ukrajini pogosto. Po očetu in mami ima judovske korenine, pa tudi poljske in seveda ukrajinske. Doma so govorili rusko in z mamo, ki je v teh dneh pribežala iz Lvova, govori ta jezik. Z ženo pa govorita ukrajinsko.
Za prebivalce te dežele jezik ni predmet ločevanja. Judom so bile v Sovjetski zvezi neformalno kratene številne pravice in pogosto vrata zaprta, v samostojni Ukrajini pa so vse narodnosti dejansko postale enakovredne, poudarja Gorešnik.
Njegov oče je bil inženir, ki je delal tudi v jedrskih elektrarnah, živeli so kot povprečna sovjetska družina za železno zaveso. Kako je to zgledalo, opiše tudi v pogovoru. Jevgenij pa se je posveti kemiji, študiral je doma ter v Franciji in Nemčiji ter se naposled ustalil v Ljubljani, kjer dela na Inštitutu Jožef Stefan.
Gorešnik, ki ima tako po očetu kot po materi judovske prednike, je v pogovoru, polnem čustev, jeze pa tudi skrbi in upanja, pojasnil svoje videnje vojne, ki jo je pričakoval, vendar ne v taki obliki. Ko so mu dan prej prijatelji sporočili, da so ruski vojaki ob meji z Ukrajino dobili navodilo, naj ugasnejo mobilne telefone, so vedeli, da se bo zgodilo.
Dr. Gorešnik meni, da je z ničimer izzvana vojna posledica Putinove obsedenosti in sovraštva do Ukrajine izgovor, da gre za vojaško operacijo za zaščito rusko govorečih, pa je absurd, saj, kot poudarja gost, večina prebivalcev Harkova, pa tudi Kijeva, govori rusko. Putinov napad, ki ga imenuje fašistični in ga primerja s Hitlerjevimi, je poenotil Ukrajince in njihovega predsednika Zelenskega, ki ga je večina podcenjevala, ter lepo pokazal ukrajinsko samozavest.
Dr. Gorešnik je govoril o svojem življenju v času Sovjetske zveze in o nam manj znani ukrajinski zgodovini, ki ima kar nekaj vzporednic z nastajanjem naše države. Ukrajinci so bili pogosto plen sosedov, največji posamični zločin nad ukrajinskim narodom pa je bil holodomor, ki ga je sprožil boljševistični režim pod vodstvom Stalina, ko je zaradi lakote umrlo 3–6 milijonov prebivalcev.
Ukrajina je bogata dežela; ima največje zaloge urana v Evropi in najbolj rodovitno zemljo, njihov edini "greh" je, pravi dr. Gorešnik, da vidi svojo prihodnost v demokraciji in Evropi, Putin pa skuša to preprečiti z brutalno vojno. Gost je pohvalil vlogo Slovenije ob izbruhu vojne, saj je premier Janša prvi med voditelji EU-ja predlagal, naj se za Ukrajino omogoči hitra pridružitev. Zelo prijetno pa je bil presenečen tudi nad izjemnim človekoljubnim odzivom Slovencev. Ob koncu je spregovoril tudi o svojem raziskovanju na področju anorganske kemije in sklenil pogovor z željo, da se svet enotno upre zlu in pomaga končati vojno v Ukrajini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje