Obenem v SD-ju, Zaresu in LDS-u poudarjajo, da mora Barbara Brezigar zato pomagati vzpostaviti stanje, v katerem se bo lahko v odločitve tožilcev poseglo samo na način, ki je v skladu z zakonom in navodili ministra za pravosodje. Prav zato podpirajo ministra Aleša Zalarja v njegovih prizadevanjih po odpravi nepravilnosti pri poslovanju okrožnih državnih tožilstev in prizadevanjih za neodvisnost in samostojnost tožilcev.
Koalicija: Gorenak naj nadaljuje z obravnavo poročila o delu tožilstva
Sicer pa se s svojim pozivom k razrešitvi težav na tožilstvu niso obrnili le na generalno državno tožilko Brezigarjevo, temveč tudi na predsednika odbora DZ-ja za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje Vinka Gorenaka. Sporočajo mu, naj nadaljuje prekinjeno sejo odbora, namenjeno obravnavi poročila o delu tožilstva v letu 2008. Prepričani so namreč, da je v sedanji situaciji nadaljevanje omenjene obravnave nujno potrebno za "razjasnitev situacije, ki je nastala na tožilstvu". Prepričani so namreč, da nepravilnosti, ki se dogajajo v tako pomembnem organu pravosodja, niso nekaj, kar bi lahko sprejeli zlahka.
Kot smo poročali, pa je generalna državna tožilka Barbara Brezigar ministru za pravosodje Alešu Zalarju predlagala sestanek, na katerem bi se pogovorila o pripravi navodil za izvajanje državnotožilskega reda.
Zalar pričakuje konstruktiven sestanek
Minister je njeno vabilo sprejel in na sestanek povabil tudi vodje okrožnih državnih tožilstev, čeprav se tožilci petkovega sestanka niso želeli udeležiti. Sestanek je sklican za sredo ob 13. uri in Zalar upa, da bo povabilo "naletelo na bolj prijazen odziv". Pričakuje, da bodo sestanek izpeljali in da bo potekal v konstruktivnem ozračju. Zalar je pobudo za sestanek prejel v odgovoru na predlog navodil za izvajanje državnotožilskega reda, ki jih je moralo vrhovno državno tožilstvo pripraviti do ponedeljka.
Namen sestanka je isti kot v petek - da "si v odprtem dialogu izmenjajo mnenja, ki se lahko razlikujejo" glede navodil za izvajanje državnotožilskega reda. Zalar meni, da je to edini pravilni pristop, saj trdi, da to pomeni izvrševanje pravosodne uprave in ne državnotožilske uprave, "kjer imam jaz izvirne pristojnosti in se sam odločam, kako jih bom izvrševal."
Glede na to, da je pobuda prišla s tožilske strani, Zalar pričakuje, da se bo sestanek vendarle zgodil. Pojasnil je še, da bodo kljub vsemu še ta teden izdana navodila za izvajanje državnotožilskega reda, ministrstvo pa bo podalo tudi odgovor generalni državni tožilki, če se bo kakšno njeno stališče razlikovalo od stališča ministrstva.
Brezigarjeva: Navodil ne bi smeli sprejeti
Medtem je vrhovno državno tožilstvo na spletni strani objavilo negativno mnenje generalne državne tožilke o osnutku obveznih navodil za uporabo državnotožilskega reda, ki ga je ta poslala ministru za pravosodje. Brezigarjeva je v pismu med drugim ocenila, da "obveznih navodil s takšno vsebino zaradi njihovega posega v zakon, spreminjanja in dopolnjevanja državnotožilskega reda ne bi smeli sprejeti." Po mnenju Brezigarjeve predlog navodil škodi rednemu, pravilnemu, vestnemu in učinkovitemu delu državnih tožilstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje