Predsednica vlade Alenka Bratušek in minister za finance Uroš Čufer sta se v sredo odzvala na priporočila Evropske komisije, ki jih je ta podala na podlagi vladnih programov stabilnosti in reform. Evropska komisija je na podlagi programov Sloveniji dala dve leti časa, da zmanjša javnofinančni primanjkljaj in izvede nekatere nujno potrebne strukturne reforme.
Mladi imajovsaj to možnost, da se izselijo. Kaj pa upokojenci? Nam ostane samo še selitev na Žale:((( #Čufer
— Alenka S (@lenci53) May 30, 2013
Čas je, da del bremena nosijo še upokojenci
Vlada bo morala do 1. oktobra v Bruselj poslati nov sveženj ukrepov. Čufer je pojasnil, da bodo to ukrepi na izdatkovni ravni, pri čemer je izpostavil vprašanje pokojnin. "Mislim, da je ena stvar, ki se je bomo morali nujno dotakniti, tudi vprašanje pokojnin. Do zdaj so vsi drugi segmenti prebivalstva nekako že prispevali k delitvi bremena te krize in mislim, da nas čaka tudi to," je dejal Čufer in dvignil ogromno prahu med upokojenci v Sloveniji. Minister je dodal, da se bo varčevalo tudi na ravni občin in pri zdravstvenih storitvah, vendar tega ni podrobneje pojasnil.
UPOKOJENCI so navdušeni!!! #čufer Do sem slišim veselo ploskanje ob novici družnega sociošparanja. #akcija ;))
— Naughty Mojca(@Moj_ca) May 30, 2013
"Upokojenci prispevali že milijardo evrov"
V zvezi društev upokojencev seveda ostro nasprotujejo ministrovi izjavi. "Po zloglasnem 151 b členu prejšnjega pokojninskega zakona so pokojnine začele padati že leta 2001," je povedala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh Novak. Kot so izračunali, so upokojenci s tem omejevanjem pokojnin do leta 2012 prispevali že približno milijardo evrov. "Vse to v času, ko so si zlasti menedžerji veselo prisvajali načrtno uničena državna podjetja, si izplačevali visoke plače, nagrade in dividende," je dodala.
Upokojencik delitvi bremena krize prispevajo že od leta 2001. Leta 2001 je povprečna pokojnina znašala 66,3%,marca letos samo še 56,8 %.
— jana jenko (@JanaJanca) May 30, 2013
Po njenih besedah v letu 2012, ko so si še vsi izplačevali regres, ga tisti med upokojenci, katerih višina pokojnine sodi v zgornjo polovico, niso dobili. Enako se bo zgodilo letos, je dejala.
Upokojenci takoj piskajo in vriskajo,vsi brez zmožnosti za dobit delo pa ne. Ker imajo prvi polno rit in so na varnem,drugi pa v breznu niča
— MeFollow YouAlways (@MeFollowYouAll) May 30, 2013
Kmetič: Z ministrom se strinjamo, če ...
V Zvezi sindikatov upokojencev Slovenije se z izjavo ministra Čuferja sicer strinjajo, a le, če ima v mislih varčevanje pri 'privilegiranih' pokojninah. "Z ministrom se strinjamo, če želi varčevati pri tistih pokojninah, ki nimajo podlage v vplačanih prispevkih. Če pa meni, da je treba varčevati pri vseh upokojencih, tudi tistih, ki so vplačevali v pokojninsko blagajno, temu nasprotujemo," je poudaril predsednik zveze Slavko Kmetič.
Znižajmo pokojnine in plače! Eureka! BDP bo najbrž takoj zrasel, ko ne bomo nič več kupovali! #pametvkleti
— vanja matijevec (@vmatijevec) May 31, 2013
Bo DeSUS presojal o izstopu iz koalicije?
Seveda pa je Čufer z izjavo, da bodo morali del bremena krize nositi tudi upokojenci, napovedal neke vrste vojno stranki DeSUS. Vodja poslanske skupine Franc Jurša je dejal, da bo ob morebitnih posegih v pokojnine stranka presojala o izstopu iz koalicije. "Ne bomo privolili v to, da bi se ljudem, ki živijo na pragu revščine, pokojnine še zmanjševale," je povedal Jurša in dodal, da se upokojencem že dve leti ne usklajujejo pokojnine s plačami, tisti, ki imajo nad 622 evrov pokojnine, pa so brez letnega dodatka. Spomnil je še, da so vsi upokojenci, ki so imeli nizke pokojnine, izgubili tudi varstveni dodatek.
Jurša DeSUS razlaga, da se pokojnine niso usklajevale že dve leti, natanko toliko časa Erjavec trdi, da ne bo dovolil zamrzniti pokojnin???
— Lojze Letnar (@lojzeletnar) May 31, 2013
Erjavec nič ne grozi z izstopom iz koalicije.Čeprav mu grozijo z rezom MZZ proračuna in upokojencem! Kje pa model sploh je?
— legionar (@MatevzNovak) May 30, 2013
Erjavec: To se mi zdi nepošteno!
In kje je bil pri vsem tem Karl Erjavec? Mnogi tviteraši so pogrešali njegov odziv, toda Erjavec je svoje mnenje, potem ko se je nekaj dni mudil v Parizu, podal v petkovih Odmevih. "Mislim, da ta ukrep ne pride v upoštev glede na stanje pri upokojencih. Več kot polovica upokojencev prejema nižjo pokojnino od minimalne plače in prepričan sem, da bi dodatno zniževanje pokojnin pomenilo še več upokojencev v revščini. Razumem, da je gospodarska finančna situacija težka, ampak ne vem, zakaj je treba vedno posegati pri tistih, ki so najbolj revni? Nobena težava ni poiskati 900 milijonov evrov za dokapitalizacijo bank, ko gre pa za 150 milijonov evrov, ki manjkajo v pokojninski blagajni, ni noben problem odvzeti pri upokojencih," je bil jasen predsednik DeSusa.
Karl Erjavec me prepričuje, da ve, kdo so krivci za stanje v bankah. Vladajoča politika. Vsakokratna. In kdo je bil vedno zraven?
— Denis Ostir (@kricac) May 31, 2013
"To se mi zdi nepošteno, nepravično. Nenazadnje so ti upokojenci tudi ustvarjali to državo, to gospodarstvo. Nekateri so pa to zapravili - in sedaj naj upokojenci poravnajo račune? S tem se ne bomo strinjali," je še dodal.
Samo še pokojnine, zdravstvo, sodstvo, policijo in ostalo nepotrebno navlako ukinemo,pa boljša podjetja prodamo in smo na konju. #velikuspeh
— Miha Markic (@MihaMarkic) May 30, 2013
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje