Vladi bo komisija za nadzor javnih financ predlagala, naj čim prej sistemsko uredi področje RTV-prispevka. Foto: MMC RTV SLO
Vladi bo komisija za nadzor javnih financ predlagala, naj čim prej sistemsko uredi področje RTV-prispevka. Foto: MMC RTV SLO
Miro Petek
Vodja direktorata za medije Miro Petek je glede predloga o razrešitvi nadzornikov RTV Slovenija dejal, da obstajajo različna pravna mnenja. Mnenje, ki so ga pridobili sami, pravi, da ima tisti, ki je nadzornike imenoval, tudi pravico, da jih odpokliče oz. zamenja, če ne opravljajo svojega dela. "Glede na sklepe oz. razpravo na odboru za kulturo pa je to več ali manj jasno," je še dodal. Foto: BoBo

Komisija DZ-ja za nadzor javnih financ se je seznanila s poročilom o delovanju nadzornega sveta RTV Slovenija v lanskem letu. Predsednik nadzornega sveta Lenart Šetinc je dejal, da je bilo poslovanje Radiotelevizije Slovenija zadovoljivo, zakonito in brez izgube - kljub težavam in splošni gospodarski krizi. Po njegovih besedah pa je položaj javnega zavoda bil in je še vedno ogrožen z več vidikov - tudi zaradi RTV-prispevka, ki ga del lanskega leta niso pobirali, poleg tega pa še vedno ni določena višina prispevka za prihodnje leto.

Predsednica komisije Alenka Bratušek (Pozitivna Slovenija) je opozorila, da je treba najprej rešiti ravno to vprašanje. Da bi se v prihodnje izognili težavam, je komisija na njen predlog sklenila vladi predlagati, naj čim prej sistemsko uredi določanje RTV-prispevka.

Ker denarja ni bilo, je bilo treba prodajati delnice
Šetinc je sicer še pojasnil, da zavod med letoma 2007 in 2011 iz rednih poslovnih prihodkov ni mogel financirati velikega dela tehničnega, programskega in kadrovskega razvoja, sredstva zanje pa je pridobil s prodajo delnic in obveznic. Ravno do tega sta bila kritična državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Aleksander Zorn in poslanec SDS-a Andrej Šircelj.

Zorn je tako izpostavil vprašanje porabe sredstev iz delnic Eutelsata, saj naj bi tudi vodstvo zavoda samo bolj kot ne priznavalo, "da se pri izvedbi sicer deklarirano razvojnih projektov nezanemarljiv del uporablja tudi za financiranje stroškov dela redno zaposlenih". Med odobrenimi razvojnimi projekti pa so tudi taki, ki so se v preteklosti financirali iz redne dejavnosti. Poleg tega se, tako Zorn, "pod šifro razvojni projekti letos nadaljujejo projekti, ki imajo petkrat manjšo gledanost od načrtovane".

RTV mora financirati "ljudi, ki delajo, ne stroje".
"Zakaj mislite, da posegamo po tem, da moramo prodajati delnice? Ja, ker sicer nimamo denarja za razvoj," odgovarja generalni direktor zavoda Marko Filli. Dodal je, da morda kateri izmed projektov res niso razvojni, a se je treba vprašati, kako osiromašen bi bil servis brez njih. Za financiranje vsebin je potreben denar, saj morajo financirati "ljudi, ki delajo, ne stroje".

Poročilo nadzornega odbora je sicer v aprilu že obravnaval odbor DZ-ja za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino, ki je sklenil vladi predlagati, naj za nedoločen čas prepove prodajo delnic Eutelsata in državnih obveznic, pristojnim institucijam pa, naj razrešijo nadzornike.