Komisija za preprečevanje korupcije je v načelnem mnenju namreč zapisala, da je ravnanje članov komisije za izredni interni strokovni nadzor, ki napačno ocenijo posamezne postopke pri zdravljenju bolnika in s tem omogočijo posameznim zdravnikom ali zdravstvenim zavodom, da se izognejo ugotavljanju odgovornosti, koruptivno dejanje.
Člani niso ugotovili nepravilnosti, ki bi jih morali ugotoviti
Kosova komisija je prejela pobudo za preučitev suma koruptivnega dejanja ravnanja članov komisije za izredni interni strokovni nadzor, ki so v primeru preverjanja postopkov zdravljenja določenega bolnika, nadzor zaključili z ugotovitvijo, da so bili vsi diagnostični in terapevtski postopki opravljeni v skladu s sodobno medicinsko doktrino in niso ugotovili nepravilnosti, nedoslednosti ali pomanjkljivosti.
Komisija je pridobila medicinsko in drugo dokumentacijo ter obravnavala postopek izvedbe izrednega strokovnega nadzora (in ne postopkov zdravljenja). Zbrane ugotovitve t. i. Kosove komisije kažejo, da so člani komisije za nadzor ravnali v nasprotju z dolžnim ravnanjem, ki jim ga narekujejo predpisi s področja zdravstvene dejavnosti in Pravilnik o internem strokovnem nadzoru.
Primer bi morali obravnavati kot nujen, česar komisija ni ugotovila
Kosova komisija je na podlagi zbranih informacij ugotovila, da člani komisije za izredni interni strokovni nadzor niso ugotovili, da bi se moral primer obravnavati kot nujen primer, ki bi moral biti ustrezno zdravljen ter v skladu s strokovnimi navodili premeščen in obravnavan v pristojni bolnišnični enoti.
Zbrani podatki in ugotovitve dokazujejo, da so člani komisije za izredni interni strokovni nadzor pri obravnavi strokovnosti dela zdravstvenih delavcev in izvajanju strokovnih navodil razširjenih strokovnih kolegijev ravnali v nasprotju z dolžnim ravnanjem, ki jim ga narekujejo predpisi s področja zdravstvene dejavnosti in pravilnik o internem strokovnem nadzoru, ter s tem omogočili posameznikom in zavodu, da so se ali bi se lahko izognili postopkom za ugotavljanje odgovornosti, kar je oblika nepremoženjske koristi, so še ugotovili na protikorupcijski komisiji.
Nekrepovi vložili ovadbe
Kot je znano, so starši 12-letnega Bora Nekrepa, ki je marca lani umrl po obravnavi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor zaradi previsoke ravni amoniaka v krvi, kazensko ovadili zdravnico na mariborski pediatrični kliniki, ki ji očitajo umor iz malomarnosti. Poleg tega je pravni zastopnik družine Nekrep vložil tudi kazenski ovadbi zaradi suma storitve kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja proti dvema zdravnikoma na isti kliniki.
Maja je bilo tako pri preiskovalnem sodniku opravljeno zaslišanje Zlatke Kanič in Roberta Pogorevca, sodnik pa je odločil, da bo izdal sklep o preiskavi. Razsodišče Zdravniške zbornice Slovenije je enemu izmed zdravnikov zaradi nepravilne terapije in tega, da bolnika ni urgentno premestil, izreklo javni opomin.
A. M. /A. K. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje