Branko Lobnikar meni, da je Jožef Jerovšek v prejšnjem mandatu bolj kompetentno vodil komisijo za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb kot Zvonko Černač. Foto: MMC RTV SLO
Branko Lobnikar meni, da je Jožef Jerovšek v prejšnjem mandatu bolj kompetentno vodil komisijo za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb kot Zvonko Černač. Foto: MMC RTV SLO
Zvonko Černač
Ne bomo še predlagali zamenjave predsednika komisije, ampak bomo razmislili, kako najbolje okrepiti to komisijo, pravijo v Zaresu. Član komisije je tudi Kek, ki je hudomušno opisal, da večkrat gledajo stvari, na katere se ne spoznajo: "Lahko nam rečejo, da je to naprava za sladoled, pa je v resnici kaj drugega." Foto: MMC RTV SLO

Postavlja se vprašanje, kdo bo nadzoroval nadzorovalce, če lahko nadzorovalci, ki ga izvajajo v imenu parlamenta, to naredijo na takšen način, da vse stvari zbanalizirajo.

Branko Lobnikar

Poslanec Zaresa Franci Kek je prepričan, da se komisija, ki jo vodi poslanec SDS-a Zvonko Černač, vse preveč ukvarja s tem, kdo bo koga nadzoroval.

"Sprašujem se, ali je komisija dovolj kompetentna, da nadzoruje varnostne službe. Prevečkrat se mi zdi, da pride do sklepov, ki se jih izkorišča za politične izjave. Ko gremo na ogled na teren, nisem prepričan, da smo dovolj kompetentni za stvari, ki jih moramo gledati. Zato v Zares razmišljamo, da bi morali uvesti strokovne sodelavce, ki bi nam pomagali," je poudaril na novinarski konferenci.

'Jerovšek je komisijo vodil bolj kompetentno'
Najbolj jih moti delovanje predsednika te parlamentarne komisije Černača. Predvsem njegove izjave na seji DZ-ja, ko je omenil, da bodo v stavbi Nacionalnega preiskovalnega sistema postavljeni najsodobnejši elektronski sistemi, po mnenju stranke Zares resno ogrožajo nacionalno varnost.

"Njegove izjave kažejo na to, da Černač ne razume pomena nadzora nad varnostnimi službami. (...) Ekscesi, ki si jih privošči predsednik te komisije, so takšni, da ugotavljamo, da je bilo vodenje Jožefa Jerovška v prejšnjem mandatu veliko bolj kompetentno," je prepričan podpredsednik Zaresa in profesor na Fakulteti za varnostne vede Branko Lobnikar.

Prav tako takšnih težav in dvomov o delu komisije ni bilo v nobenem izmed prejšnjih mandatov, ugotavlja. Vendar po besedah poslanca Keka SDS-u za zdaj še ne bodo predlagali zamenjavo Černača na mestu predsednika komisije, ampak bodo razmislili, kako najbolje okrepiti to komisijo.

Strokovni sodelavci za pomoč pri nadzoru
Eden izmed načinov bi bili lahko tudi zunanji strokovni sodelavci, ki bi imeli omejene pristojnosti, bi pa pomagali poslancem pri nadzoru varnostnih in obveščevalnih služb. "Obujamo tudi idejo, da moramo zagotoviti neodvisen nadzorstveni organ na tem področju, ki bi neodvisno od vlade, DZ-ja in policije opravljal te stvari. To ne bi bil unikum, ampak gre za model, ki ga uporabljajo stare demokracije na tem področju," pravi Lobnikar. Prepričan je namreč, da je nujno treba uvesti resen nadzor na tem področju.

Černačeve besede so povedale dovolj
Čeprav so se pojavila vprašanja, ali je poslanec Černač s svojo izjavo o "najsodobnejših elektronskih sistemih" res razkril lokcijo nadzornega centra ali je to v odgovoru na njegove besede razkrila ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, je Lobnikar prepričan, da je "izvirni greh" storil Černač.

Černač je zoper ministrico Kresal vložil kazensko ovadbo. Preberite:
Zoper Kresalovo že tretja kazenska ovadba

"Razkritje tovrstnih informacij lahko za nepoučene pomeni manjši spodrsljaj, vendar gre za zelo ignorantski odnos, saj lahko tisti, ki imajo interes, ta podatek izkoristijo in lahko ogrozijo sposobnost izvajanja policijskega dela." Vsak, ki ima tako pomembno funkcijo, bi se moral zavedati, pravi, da lahko razkrivanje informacij škodi delu policije. Na ta način se vzbuja dvom, ali poslanci sploh vedo, kaj v taki komisiji počenjajo, je še dejal podpredsednik Zaresa.

Postavlja se vprašanje, kdo bo nadzoroval nadzorovalce, če lahko nadzorovalci, ki ga izvajajo v imenu parlamenta, to naredijo na takšen način, da vse stvari zbanalizirajo.

Branko Lobnikar