Avstrija je nadzor na meji s Slovenijo, notranji meji v schengenskem območju, uvedla ob vrhuncu begunske krize leta 2015. V času pandemije covida-19 je meje s Slovenijo v celoti zaprla, odločitev o ponovnem odprtju pa sprejela konec prejšnjega tedna. Dunaj je ob tem napovedal, da bo na meji vzpostavil stanje, ki je veljalo pred pandemijo. "Če ni nekih podobnih razlogov, ni realnih argumentov za ohranjanje mejnih kontrol na naši severni meji," je na seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko dejal minister Anže Logar.
Spomnil je tudi, da ima Slovenija trenutno odprte meje s tremi od štirih sosednjih držav, ter da je Avstrija s Slovenijo bistveno prej odprla meje kot s Hrvaško, kar je po njegovih besedah "rezultat našega diplomatskega dela". Glede odnosov z nekaterimi sosednjimi državami je minister med razpravo, ko je odgovarjal na vprašanja članov odborov o zemljevidu velike Madžarske ter o novem tržaškem občinskem prazniku, večkrat poudaril, da ministrstvo za zunanje zadeve na različne provokacije ni in ne bo odreagiralo.
"Slovenija ne more in noče zapovedovati zgodovinskega spomina, poskrbeti pa moramo, da naša spominjanja potekajo v duhu skupnih evropskih vrednot, dobrih sosedskih odnosov in spoštovanja zgodovine drugih držav oziroma narodov," je še dodal Logar in se zavzel za kakovostne in tesne odnose, zlasti med sosedi.
Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je predtem opravil tudi skupno sejo s parlamentarnim odborom za obrambo, ki je bila zaprta za javnost. Na njej sta se odbora seznanila z namero Slovenije, da bo še naprej sodelovala v razširjeni in preoblikovani misiji EU-ja v Maliju (EUTM Mali), ki prispeva k usposabljanju malijskih oboroženih sil. Slovenska vlada je 19. maja odločila, da bo Slovenije v misiji EUTM Mali sodelovala z do desetimi pripadniki Slovenske vojske, z možnostjo rotacij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje