Foto: STA/Bor Slana
Foto: STA/Bor Slana

Šesto konferenco o internacionalizaciji slovenskega gospodarstva, ki so jo letos preimenovali v Slovenski globalni forum, pripravlja ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport s partnerji. Prisotnim so po besedah ministra Matjaža Hana predstavili vizijo, ki so si jo v državi zastavili z akcijskim načrtom za dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, s katerim sledijo dvigu dodane vrednosti slovenskega gospodarstva.

Sorodna novica Tanja Fajon: Gospodarstvu bomo skozi diplomacijo pomagali odpirati vrata na nove trge

Pomen izvoza

"Slovenija je izvozno naravnana družba, brez izvoza ni slovenskega gospodarstva, zato je pomembno, da na takšnih forumih pogledamo, kaj smo naredili v preteklosti, kaj je ta trenutek v sedanjosti in kakšne so možnosti za izboljšave," je dejal.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je poudarila, da skuša gospodarska diplomacija pomagati podjetjem s promocijo na tujih trgih. "Ogromno je potenciala, tudi neizkoriščenega, smo pa zdaj v obdobju, ko lahko tudi skozi Varnostni svet ZN-a bistveno bolj odpiramo vrata tudi gospodarstvu," je dejala.

Denar za mariborsko univerzo

Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je poudaril nujnost skladnega regionalnega razvoja in decentralizacije Slovenije ter ob tem spomnil, da je Univerzi v Mariboru v okviru obstoječega operativnega programa kohezijske politike namenjenih 120 milijonov evrov za projekte Innovum. V prihodnje pa naj bi "poiskali še dodatnih 150 milijonov evrov za razvoj tehnologij, inovativnosti in predvsem za sodelovanje med mariborskim gospodarstvom in mariborsko univerzo".

Izvršna direktorica in partnerica v Boston Consulting Groupu Melanie Seier Larsen je poudarila nujnost usklajenih medresorskih projektov in učinkovitega sodelovanja različnih deležnikov. "Pri tem je pomembno, da vse dejavnosti spremljajo napori za razvoj bolj podpornega poslovnega okolja, tako za izboljšanje položaja in konkurenčnosti slovenskih podjetij, vključno z zagonskimi podjetji, kot za privabljanje najbolj inovativnih podjetij na svetu. To vključuje naslavljanje že znanih izzivov na različnih področjih, kot so infrastruktura, javne finance, davčna politika in delovna zakonodaja, ob tem pa je treba poskrbeti tudi za večjo spolno uravnoteženost v upravnih odborih podjetij, saj se brez nje po nepotrebnem izgublja velik potencial," je navedla.

"Slovenija postaja vse manj konkurenčna"

Knez: Potrebujemo predvsem ugodno zakonodajo

Predsednik Dewesofta Jure Knez je poudaril, da je slovenski naravi inovativnost v krvi. "Za povečanje inovativnosti v Sloveniji večinoma ne potrebujemo sredstev, ampak predvsem ugodno zakonodajo, ki je zdaj dejansko v pripravi. Verjamem, da bomo z dialogom postavili Slovenijo v ospredje Evropske unije in sveta," je dejal.

Zjutraj se je v Mariboru tudi sešel svet za internacionalizacijo gospodarstva. Udeleženci so po navedbah gospodarskega ministrstva izmenjali informacije o vsebinah in prihodnjih dogodkih za krepitev internacionalizacije gospodarstva. Posebej poudarjen je bil Expo 2025 v Osaki kot ena od svetovnih gospodarskih priložnosti. Naslednji sestanek sveta na ministrski ravni bo jeseni, na njem pa bosta v ospredju status in krepitev števila ekonomskih svetovalcev ter znanstvena diplomacija.