V Mladi Sloveniji so prepričani, da zakona nista v dobrobit državljanov.
Večina Evrope gre v reforme in tudi mi smo v to prisiljeni, če želimo stabilno prihodnost, stabilno izplačevanje socialih transferjev in ohranitev medgeneracijske solidarnosti, je na tiskovni konferenci povedal predsednik Mladega foruma Socialnih demokratov Marko Kastelic. Če bosta razpisana referenduma o malem delu in pokojninski reformi, poziva vse državljane, da spremembe podprejo, saj si država ne more privoščiti sesutja javnih financ zaradi neodgovornosti sindikatov.
Po njegovem mnenju bomo s tem prispevali k varni prihodnosti in pokojninam za vse, tudi za generacijo, ki zdaj stopa na trg dela. "V Mladem forumu smo bili pogosto kritični do naše vlade, vendar tokrat deluje odgovorno," je izjavil. Prepričan je, da z dobrimi argumenti referendum lahko dobijo, še posebej, ker so nasprotniki pri argumentaciji "goli" in se zanašajo izključno na nizko podporo vladi.
"Proti malemu delu predvsem študentski servisi"
Glede zakona o malem delu so bili ves čas pozitivno kritični in na ministrstvo pošiljali predloge, je pojasnil. Tudi s tem končna različica zakona ni popolna, a je dovolj dobra, zato ga po Kastelicevem mnenju kaže podpreti. Lahko se ga izboljša z noveliranjem, nikakor pa ne na referendumu, je dejal. Za najglasnejšimi nasprotniki zakona po Kastelicevih besedah stojijo predvsem zasebne organizacije, ki da zdaj s študentskim delom služijo ogromne količine denarja.
Kastelic: Sindikati podpihujejo razkol
Na žalost ob vsakem večjem premiku vlade ta naleti na a priori nasprotovanje opozicije in kratkovidno sledenje političnim interesom, tu pa sindikati ne zaostajajo, meni. "Sindikati namesto medgeneracijske solidarnosti ustvarjajo medgeneracijski konflikt, razkol," je dejal in dodal, da od vodje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča v primeru zavrnitve reforme pričakuje prevzem odgovornosti. Sprašujejo se: "Bo v primeru padca pokojninske reforme Semolič mladim zagotovil pokojnino?"
Na novinarsko vprašanje, ali bo zahteval odstop sindikalnih vodij, je Kastelic odgovoril: "Ne želimo posegati v avtonomijo sindikalnih organizacij, seveda pa bi bile določene prevetritve potrebne. Tam so ene in iste osebe na položajih že desetletja, in to ni zdravo."
MSi: Mladi forum načrtno zavaja javnost
V Mladi Sloveniji (MSi) so se odzvali na novinarsko konferenco Mladega foruma SD-ja, ki po njihovem mnenju načrtno zavaja javnost. Prepričani so, da zakon o malem delu in pokojninska reforma nista v dobrobit državljanov, predvsem pa ne slovenske mladine. Menijo, da bo morala vlada v primeru padca obeh zakonov na referendumu prevzeti odgovornost.
"Obžalujemo, da Mladi forum SD-ja ni znal preseči strankarskih in ideoloških razlik ter se tako ni odzval pozivu Mlade Slovenije, da se vsi podmladki aktivno vključimo v zbiranje podpisov za referendum o malem delu," so zapisali v sporočilu za javnost. Kot ugotavljajo v podmladku NSi-ja, je Mladi forum s tem naredil predvsem krivico mladim.
"Najbolj problematičen dvig meje za upokojitev"
Pri pokojninski reformi je za mlade najbolj problematičen dvig meje za upokojitev, ugotavljajo v MSi-ju, saj to pomeni, da bodo mladi še težje našli prvo zaposlitev. Vlada bi morala po njihovem mnenju vzporedno s pripravo pokojninske reformo urediti tudi politiko zaposlovanja mladih in demografsko politiko.
V podmladku NSi-ja so začudeni tudi nad kritiko Mladega foruma na račun sindikatov. Ob tem spominjajo, da je predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič "viden član SD-ja". "Kot kaže, pokojninska reforma in malo delo nista usklajena niti znotraj SD-ja," so še zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje