Po pogajanjih o pokojninski reformi se začenjajo tudi pogajanja o reformi trga dela. Tako sindikati kot delodajalci so z vladnim predlogom nezadovoljni.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je tik pred začetkom pogajanj pojasnil, da delodajalce moti predvsem predvideni koncept enotne pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, saj naj bi bil zanje slabši od trenutno veljavne zakonodaje. Če tu sprememb ne bo, upa, da reforma ne bo sprejeta, saj, je spomnil, je njen cilj povečanje zaposlenosti in konkurenčnosti, dokument, ki bi bil le signal Bruslju, da smo ga sprejeli, pa bi bilo slabo sporočilo.
Delodajalci razočarani, ker njihovi predlogi niso bili upoštevani
Delodajalci so razočarani tudi, ker precej njihovih predlogov ni bilo upoštevanih, med drugim so se nekateri odpovedni roki še podaljšali, je povedal. Od prvega srečanja sicer pričakuje razpravo o tem, kako bodo delali, da bodo lahko čim prej prišli do dogovora in rešitev, ki bodo omogočile dodatno zaposlovanje, predvsem pa, "da bodo delodajalci hoteli zaposlovati, ker trenuten predlog tega žal ne omogoča".
Štrukelj: Pravice delavcev niso razlog za krizo
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je medtem pred začetkom srečanja izpostavil, da so trdno prepričani, da pravice delavcev niso razlog za to krizo in da zato ni nobenega resnega razloga za njihovo popuščanje. V zvezi si tako želijo rešitev, ki bodo omogočile boljše delovanje, a ne na škodo delavcev.
Štrukelj je priznal, da so v predlagani reformi tudi nekatere dobre rešitve, ki jih velja podpreti, a je tudi nekaj takšnih, ki so nesprejemljive. Med njimi je naštel poslabšanje odpovednih pogojev, zniževanje nadomestil, skrajševanje rokov in elemente enotne pogodbe, "ki pravijo, da delavka in delavec v prvih petih mesecih nimata nobenih pravic".
Ministrstvo ima "nenavadne poglede na svet"
O oceni ministrstva za delo, da je koncept enotne pogodbe dober, saj predstavlja neko srednjo pot - kljub dejstvu, da so z njim nezadovoljni tako delodajalci kot delojemalci -, je prvi mož KSJS-ja dejal, da ima "ministrstvo zelo nenavadne poglede na ta svet". "Vprašanje, ali živimo v istem svetu, ministrstvo se bo moralo spustiti na trdna tla in se z nami pogajati," je sklenil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje