Foto: BoBo
Foto: BoBo

Na pobudo generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha je programski svet v novi sestavi v ponedeljek objavil nov razpis za njegovo delovno mesto. Novinarski sindikati pa ocenjujejo, da sta sprejeti sklep in razpis napačna oziroma absurdna, pravno pa nepravilna in nasprotujeta več zakonskim določbam ter veljavni ureditvi mandata generalnega direktorja.

"Velika večina programskega sveta je šla na led, motivirana z željo, da zagotovijo in utrdijo položaj aktualnega generalnega direktorja, tako da je potrdila razpis za delovno mesto generalnega direktorja, s katerim so mu izrekli tudi zaupnico. Z absurdno uporabo instituta razpisa delovnega mesta za generalnega direktorja, ki mu mandat ni prenehal, so svetniki zavarovali položaj aktualnega direktorja. Na delovnem sodišču namreč poteka spor o zakonitosti imenovanja Andreja Grah Whatmougha, ker ga je programski svet januarja lani imenoval za generalnega direktorja v nasprotju z razpisnim pogojem, po katerem bi moral izpolnjevati tri leta delovnih izkušenj za vodenje večjih organizacijskih sistemov. V aktualnem razpisu navedenega pogoja ni več. Z novim imenovanjem pa bi aktualnemu generalnemu direktorju praktično zagotovil petletni mandat, ki sega tudi preko mandata sedanjega programskega sveta," so pojasnili novinarski sindikati v izjavi za medije in dodali, da je institut razpisa za generalnega direktorja zlorabljen in v nasprotju z zakonskimi določbami.

Sorodna novica Aktiv in sindikat novinarjev TV Slovenija pozivata k razrešitvi direktorja televizije Areha

"Zakonodaja namreč jasno določa mandat generalnega direktorja za dobo 4 let in v katerih primerih je možno njegovo prenehanje pred iztekom mandata. Med njimi ni za sprotno rabo izmišljenega instituta prekinitve mandata aktualnega direktorja z razpisom za generalnega direktorja. Po zakonu mandat generalnega direktorja namreč ne more prenehati kadar koli pred potekom štirih let, ampak le v primerih, določenih z zakonom. V zakonu pa ni navedenega primera, da mandat predčasno preneha, če programski svet predčasno razpiše nov mandat za generalnega direktorja," so zapisali in opozorili, da je programski svet kršil določbe 38. člena Zakona o zavodih in določbe 48. člena Statuta RTV Slovenija, ki določajo prenehanje funkcije pred potekom mandata.

Ogorčenje nad izjavo programskih svetnikov

Novinarski sindikati pa so tako kot Društvo novinarjev Slovenije izrazilo ogorčenje nad ravnanji programskih svetnikov na prvi izredni seji novega programskega sveta.

Sorodna novica Programski svet objavil nov razpis za generalnega direktorja RTV Slovenija

"Ravnanja programskega sveta so vojna napoved uredniški neodvisnosti in profesionalni integriteti ustvarjalcev programa," so zapisali v društvu novinarjev glede sporočila za javnost, ki ga je po seji objavil programski svet, ki je "manipulativno in sprenevedavo odgovornost za poročanje TV Slovenija o vojni v Ukrajini naprtil novinarjem, ustvarjalcem in dopisnikom, ob tem pa za dobro delo pohvalil vodstvo, ki se je odločilo namesto izvirnega programa predvajati program BBC s simultanim prevodom. "

"Glede na to, da dve tretjini programskih svetnikov predstavljajo novinci, je očitno, da ne poznajo medijske zakonodaje, ki uredništvom in novinarjem zagotavlja avtonomijo, ali pa to načrtno izigravajo. Zakon o medijih eksplicitno navaja, da se 'novinarju ne sme odpovedati delovnega razmerja ali prekiniti sklenjene pogodbe z njim, zmanjšati plače, spremeniti statusa v uredništvu ali kako drugače poslabšati njegovega položaja zaradi izražanja mnenj in stališč, ki so v skladu s programsko zasnovo ter s profesionalnimi pravili, merili in standardi.' Presoja skladnosti s profesionalnimi standardi pa ni v arbitrarni domeni članov programskega sveta," so še zapisali v društvu novinarjev.

Odziv MMC-ja na sprejeto izjavo PS-ja RTV SLO

Programski svet RTV Slovenija je dne 28. 2. 2022 sprejel izjavo, v kateri je zapisano, da "RTV Slovenija svojega četrtkovega jutranjega programa ni prilagodila temu izrednemu dogodku, kot so to storile praktično vse medijske hiše v Evropi." Trditev ne drži, v nadaljevanju navajamo nekaj dejstev.

Na spletni strani rtvslo.si smo se ob informaciji, da so se začeli napadi, odzvali hipno in o tem objavili članek že takoj zgodaj zjutraj, ob 5.25, samo nekaj minut zatem, ko je novico objavil BBC. Portal rtvslo.si je bil tudi med prvimi spletnimi portali v Sloveniji, ki so o tem dogodku poročali. Takoj zjutraj smo nato dogajanje postavili v kontekst in informacije dopolnjevali z različnimi sogovorniki, ki smo jih prosili za odzive. V dopoldanskem času je bilo na spletni strani objavljenih več prispevkov, ki smo jih v uredništvu v živo sproti dopolnjevali. Iskali in pridobili smo odzive ter prve analize tako samega dogajanja kot vpliva na slovenske prebivalce.

Po raziskavi MOSS-a je spletno mesto rtvslo.si samo na dan 24. 2. 2022 zaznalo 317.000 unikatnih obiskovalcev in 4,2 milijona ogledov strani, kar je za 25 odstotkov več kot v dnevih pred tem datumom. Povprečen čas na obiskovalca na ta dan je znašal skoraj 14 minut in pol, kar je bilo največ med slovenskimi novičarskimi spletnimi mesti.

Po podatkih interne spletne analitike je spletno mesto rtvslo.si samo do 9. ure zjutraj obiskalo 100.000 unikatnih obiskovalcev. Javnost smo ažurno obveščali tudi preko družbenih omrežij, samo prva objava o napadih je dosegla 48 000 uporabnikov Facebooka. Na omrežju Twitter, kjer ima profil uredništva @rtvslo skoraj 88.000 sledilcev, že ves teden ažurno poročamo o vseh relevantnih zadnjih informacijah, dodajamo klipe iz agencijskih videoposnetkov in fotografije.