Kljub temu bo po besedah komisarke za kmetijstvo Mariann Fischer s pozitivnim pristopom preučila zahteve članic, ki bodo želele rejcem pomagati same. Poleg državne pomoči pa Evropska komisija razmišlja tudi o izrednih posojilih za kmete v gospodarskih težavah.
Slovenija predlagala nadomestilo
Nadomestilo za izgubo, ki ga je predlagala slovenska ministrica Marija Lukačič, pa naj bi prišlo v poštev le, če bo prišlo do izbruha ptičje gripe pri perutnini in ne le pri divjih pticah. Tak ukrep sicer nima pravne podlage.
Na srečanju kmetijskih ministrov v Bruslju, kjer razpravljajo o krizi zaradi ptičje gripe, je Lukačičeva pojasnila, da je poraba perutninskega mesa v Sloveniji padla za 20 odstotkov. Uvedba kompenzacij za rejce in predelovalno industrijo bi lahko omilila ekonomske posledice v okuženih območjih.
Slovenija predlaga tudi razširitev izvoznih nadomestil za perutninsko meso za trge zunaj povezave, predlaga pa tudi financiranje informacijske kampanje, ki bi spodbujala uživanje toplotno obdelanega perutninskega mesa.
Uživanje mesa je varno
Na varnost uživanja perutninskega mesa je opozoril tudi evropski komisar za zdravje in varnost potrošnikov Markos Kiprianu, ki je poudaril, da izdelki iz mesa okuženih živali zaradi vseh varnostnih ukrepov ne morejo vstopiti v prehranjevalno verigo.
Cepljenje perutnine?
Ministri so razpravljali tudi o možnostih za preventivnmo cepljenje perutnine, o katerem razmišlja tudi Slovenija. Zanj naj bi se odločili predvsem v ekstenzivni, torej domači reji, saj je v industrijski proizvodnji verjetnost za okužbo manjša. Vse skupaj bo odvisno prevsem od cepiva, ki bo na voljo, in od njegove cene.
Virus že prizadel industrijo
Predloge, ki bi omilili posledice ptičje gripe, na zasedanju predstavlja vseh sedem članic Evropske unije, v katerih so odkrili virus.
Zaradi strahu potrošnikov in omejitev pri trgovanju je namreč perutninska industrija v evropskih državah že utrpela prve posledice. V Italiji naj bi poraba perutninskih izdelkov padla za 70 odstotkov, v Grčiji za med 40 in 50 odstotkov, v Franciji pa za 15 odstotkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje