Odbor za notranjo politiko je sprejel štiri predloge sklepov koalicijskih poslancev in tako potrdil, da je seznanjen z ukrepi ministrstva za notranje zadeve in Generalne policijske uprave ob študentskih demonstracijah. S sklepom je tudi izrazil obžalovanje, da je na sicer mirnih demonstracijah izbruhnilo nasilje, ki ga organizatorjem ni uspelo preprečiti.
"Odbor zavrača politično oceno o krivdi organizatorjev"
Prav tako se člani odbora strinjajo, da je policija ravnala ustrazno, ko kljub nasilnosti nekaterih protestnikov ni uporabila prisilnih sredstev, ki bi lahko povzročila poškodbe demonstrantov. Zavrača tudi vsako politično oceno o krivdi in politični in materialni odgovornosti organizatorjev za nastalo škodo ter te ocene prepušča pristojnim državnim organom.
Gorenak zavrača sklep o ustreznem ravnanju policije
Odbor je med drugim zavrnil tri predloge sklepov SDS-a. Predsednik odbora Vinko Gorenak (SDS) je ob tem povedal, da študentska organizacija ni odgovorna za dogodke pred državnim zborom. Za nemire so po njegovem mnenju krivi organizatorji nezakonitih demonstracij.
Zavrača tudi sklep, po katerem je policija na demonstracijah ravnala ustrezno. Poslanec SD-ja Miran Potrč je ob tem dodal, da je neobjektivno, da se sklepe prikazuje, kot da ti določajo krivce za nasilje.
Goršek: Identifikacija osumljencev poteka po vsej državi
Generalni direktor policije Janko Goršek je pojasnil, da trenutno po celotni državi še zmeraj poteka identifikacija več kot 20 osumljencev, ki naj bi bili odgovorni za nemire, s čimer policija po njegovih besedah "širi zadevo".
SDS: Policija bi lahko preprečila nemire
O tej temi je odbor za notranjo politiko razpravljal že 7. julija in nato 3. septembra, obakrat pa so sejo prekinili. V SDS-u so menili, da bi policija morala pripadnikom t. i. Fronte prekercev in Delovne skupine proti delu preprečiti prihod pred parlament. Ti so namreč imeli dovoljenje za shod pred filozofsko fakulteto, potem pa naj bi se brez ustreznega dovoljenja odpravili pred parlament in začeli vanj metati predmete. Če bi jim policija preprečila prihod pred DZ, bi s tem preprečila tudi nemire, so ugotovili v SDS-u.
Janez Ogulin, vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije, je na eni izmed prejšnjih sej pojasnil, da policija ni imela zakonske podlage, da bi skupini, o kateri govorijo poslanci SDS-a, preprečila pot proti DZ-ju. Predstavnik obeh skupin Mitja Šega pa je zanikal vpletenost pripadnikov teh skupin v dogodke pred parlamentom, saj naj jih tam sploh ne bi bilo.
Kresal in Goršek: Politika se ni vmešavala
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je zatrdila, da policiji ni dajala nikakršnih navodil. Tudi Goršek je dejal, da od politike niso dobili nobenih navodil, je pa na seji na začetku septembra povedal, da so kazensko ovadili 31 oseb, od tega 15 mladoletnih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje